Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Linux Magazine 10/2010

Autor: Piotr Karpiuk o czwartek 21. Październik 2010

Libguestfs to zestaw narzędzi wiersza poleceń pozwalający operować na obrazach dysków, np. virt-df będący odpowiednikiem systemowego df, virt-resize do zwiększania rozmiaru dysku wirtualnego, virt-edit do edycji pliku tekstowego wewnątrz obrazu, czy virt-win-reg pozwalający na dostęp do rejestru Windows w obrazie systemu Microsoftu. Interaktywna powłoka guestfish obsługuje ponad 300 poleceń, można tworzyć własne skrypty (np. do klonowania maszyn wirtualnych z szablonów), dostępne jest API do języków programowania C, C++, Perl, Ruby, Python, OCaml, Java, Haskell i Mono (C#).

Remus to podejście do problemu odporności na błędy dla Xena. Wiele rozwiązań wykorzystuje mechanizm kroków zegara procesora który zapewnia wykonywanie dokładnie tych samych poleceń na obu procesorach dzięki czemu jedna instancja może zawsze zastąpić drugą, choć narzut związany z wydajnością jest ogromny. Remus synchronizuje maszyny wirtualne poprzez migrację (kopiowanie brudnych stron do systemu-cienia) co 200ms. Serwer aktywny buforuje wszystkie połączenia sieciowe i zatrzymuje pakiety do czasu kolejnej synchronizacji, dzięki czemu w razie awarii cień przejmujący kontrolę nie gubi żadnych pakietów.

EUPL (ang. European Union Public License) to stworzona przez Unię Europejską wolna publiczna licencja zaakceptowana przez organizację OSI i kompatybilna z zaleceniami Free Software Foundation, w szczególności zgodna z GPLv2 (m.in. jest „wirusowa”, pozwala każdemu korzystać z dzieła w dowolnym celu i rozpowszechniać go, daje dostęp do kodu źródłowego i zezwala na jego modyfikacje). Na jej powstanie wpłynęło kilka postulatów które nie są spełnione przez GPL: poprawność z punktu widzenia prawnego we wszystkich językach urzędowych UE i uwzględnianie różnic w poszczególnych prawach każdego państwa członkowskiego UE. Większość licencji jest napisana pod kątem USA i zawsze budziło wątpliwości czy interpretacja amerykańskich terminów prawnych znajdzie zastosowanie w innych krajach. Wszystko zaczęło się od tego, że Komisja Europejska stwierdziła, że używanie modelu FOSS jest idealnym sposobem rozwoju oprogramowania dla sektora publicznego. Dzięki abstrakcyjnemu, lecz czytelnemu podejściu, treść EUPL jest znacznie krótsza (ok. trzykrotnie) i łatwiejsza do zrozumienia niż GPL v3.

Vala i Genie to dwa obiektowe języki programowania zaprojektowane do współpracy z GNOME. Pierwszy ma składnię przypominającą C# i Javę, a drugi – Pythona. Obydwa są kompilowane do kodu pośredniego C a następnie do kodu maszynowego, przez co ich wydajność jest porównywalna z C. Kod źródłowy obydwu języków jest kompilowany tym samym narzędziem valac i można bez problemu w jednej aplikacji mieszać języki ze sobą (wywoływać funkcję napisaną w Vali w Genie czy korzystać z klasy Genie w Vali). Domyślnie włączony jest garbage collector zliczający referencje, ale można przejąć kontrolę nad sposobem zwalniania pamięci.

Stworzony w laboratoriach RedHata PolicyKit jest bardziej elastycznym niż su i sudo narzędziem do zarządzania uprawnieniami dostępu w Linuksie, w szczególności dostępnym z poziomu GUI. Dystrybucja Linuksa (obecnie Fedora, OpenSUSE i Ubuntu) i jej aplikacje muszą posiadać wsparcie dla PolicyKit i konsekwentnie z niego korzystać. Domyślnie administratorzy (członkowie grupy admin) mogą konfigurować system dokładnie tak samo jak superużytkownik root. Lista użytkowników posiadających prawa do modyfikacji funkcji systemowych definiowana jest w regułach bezpieczeństwa (pliki tekstowe w katalogu /etc/polkit-1), natomiast aplikacje definiują informacje o oferowanych funkcjach systemowych w postaci plików XML.

Ponadto w numerze:

 • Vrdp-ldap: moduł do uwierzytelniania bazującego na LDAP w VirtualBoksie,
 • emulatory starych komputerów: Commodore, Atari, TRS-80, a także emulator konsol MAME (ang. Multiple Arcade Machine Emlulator),
 • czytnik e-booków Onyx Boox 60 – opisałem w osobnym poście,
 • narzędzia wiersza poleceń do manipulacji plikami PDF: opisałem w osobnym poście
 • przydatne rozszerzenia do Google Chrome, m.in.: Snippy (do chomikowania fragmentów stron WWW), Currency Converter, Auto Copy (selekcja tekstu automatycznie zapamiętuje go w schowku, ew. wraz z URLem), AdBlock (do blokowania reklam), Fittr Flickr (usprawnia korzystanie z serwisu Flickr), Google Mail Checker Plus (powiadomienia o nowej poczcie Google Mail, czytanie i kasowanie maili)
 • RedNotebook – dostępny w repozytoriach większości dystrybucji organizator/dzienniczek pozwalający tworzyć notatki w formacie wiki, kategoryzować/tagować je i łatwo wyszukiwać; wpis może być oparty na szablonie; wybrane notatki można eksportować m.in. do formatu HTML i PDF
Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Śledzik
 • Blip
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • MySpace
 • Wykop

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>