Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

WebP i WebM

Autor: Piotr Karpiuk o piątek 18. Luty 2011

WebP (zwany potocznie „Weppy”) i WebM to stworzone przez Google’a na użytek Internetu (a zwłaszcza nadchodzącego standardu HTML5) formaty odpowiednio grafiki i wideo. Ocenia się że nie dają one jakości wyższej niż np. JPEG i MPEG-4, ale: są darmowe, w porównaniu z JPEG zdjęcia dla tego samego stopnia kompresji zajmują nawet o 50% mniej miejsca (co ma znaczenie wobec faktu że zdjęcia stanowią 65% danych umieszczanych na stronach internetowych), a format wideo ma lepsze parametry niż darmowy Ogg Theora.
Edukacja obywatelska i patriotyczna, odbudowa szkolnictwa zawodowego, powstrzymanie zmian w szkolnictwie wyższym - takie postulaty zgłaszali członkowie Towarzystwa Nauczycieli Szkół Polskich na spotkaniu w Sejmie, zorganizowanym we współpracy z klubem PiS. - Przekonanie, iż edukacja i nauka należą do najważniejszych zadań państwa, okazuje się przekonaniem, które nie jest powszechne, szczególnie w ostatnich latach, wśród rządzących w Polsce. Tym bardziej (...) część naszego parlamentu, do której ja należę, przychyla się do państwa postulatów - zapewniał uczestników spotkania wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS). Minister edukacji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, obecnie europoseł, prof. Ryszard Legutko mówił o potrzebie poprawienia w polskiej edukacji jej dwóch zasadniczych funkcji - wychowania i kształcenia. Jego zdaniem, kształcenie polskiej młodzieży jest szablonowe i nie przekazuje uczniom i absolwentom szkół umiejętności niezbędnych do dalszego samodzielnego rozwoju.


Pliki WebM zawierają strumienie wideo skompresowane przy pomocy kodeka VP8 oraz strumienie audio kompresowane Vorbisem. Struktura pliku *.webm opiera się na kontenerze multimedialnym Matroska.

Pierwszą aplikacją która bezpośrednio obsługiwała WebM była przeglądarka Google Chrome 6.0. Obecnie obsługuje ten format Opera (od wersji 10.60), a Firefox będzie począwszy od wersji 4.0. Zainteresowani są nim twórcy aplikacji VLC, Miro i Winamp. Wiadomo że planuje się wdrożenie tego formatu na platformie Flash, a jest już wdrożony na Android 2.3 i w Skype 5.0. Apple i Microsoft nie potwierdzają chęci zaimplementowania standardu w swoich produktach. YouTube rozpoczął już kodowanie wszystkich filmów HD przy pomocy kodeka VP8, a docelowo wszystkie materiały filmowe serwisu mają być zgodne z technologią VP8.

Firmy zajmujące się produkcją sprzętu potwierdziły zainteresowanie sprzętową obsługą kodeka (jedynym większym producentem który nie ogłosił żadnych planów związanych z tym formatem jest Nvidia).

Format statycznej grafiki rastrowej WebP używa tego samego formatu danych co algorytm VP8, oraz kontenera RIFF (z technicznego punktu widzenia WebP to produkt uboczny prac Google’a nad kodekiem wideo WebM). WebP działa w sposób bardziej wyrafinowany niż JPEG – nie zapisuje, inaczej niż JPEG, bezwzględnych wartości jasności i koloru, ale wartości opisujące różnice tych parametrów względem sąsiadujących bloków, które zwykle są niewielkie (technika predykcji). Obecnie WebP obsługuje zaledwie kilka aplikacji, w tym Google Chrome 9.0 i darmowy plugin do Adobe Photoshopa. Do konwersji z i na format WebP służy linuksowe polecenie webpconv.

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Śledzik
 • Blip
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • MySpace
 • Wykop

1 Komentarz do “WebP i WebM”

 1. Juji.PL napisał(a):

  Dzięki Piotrek, taki tekst pozwala trzymać rękę na pulsie, pomimo posiadanej, innej specjalizacji.

  Włodek Kubera

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>