Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Google Maps & Street View

Autor: Piotr Karpiuk o piątek 20. Maj 2011

Poniżej kompilacja co ciekawszych informacji na temat Google Maps i Street View z angielskiej i polskiej Wikipedii.

Geokoder Google Maps parsuje adresy wpisane w języku naturalnym. Usługa ta działa m.in. dla USA, Kanady i większości państw europejskich (w tym Polski), gdzie w największych miastach możliwe jest wyszukiwanie pojedynczych domów. Serwis wskazuje również połączenia drogowe między znalezionymi miejscami z przybliżonym czasem podróży i w rozbiciu na etapy, przebieg trasy może zostać dowolnie zmodyfikowany poprzez przeciąganie jej punktów składowych myszą. Możliwe jest także wyszukiwanie miejsc za pomocą współrzędnych geograficznych (stopni, opcjonalnie minut oraz sekund), na przykład wpisanie „52 13 54 N 21 00 20 E” spowoduje znalezienie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Uwagi dotyczące jakości map:

 • Mapy nie są uaktualniane w czasie rzeczywistym, mogą nie być aktualizowane miesiącami lub nawet latami.
 • Ponieważ Google Maps używa odwzorowania Mercatora, więc (w odróżnieniu np. od Google Earth) nie pokazuje obszarów w pobliżu biegunów.
 • Niektóre obszary są zamazane (zwłaszcza w USA) ze względów bezpieczeństwa.
 • Nie wszystkie obszary są fotografowane z tą samą rozdzielczością, na ogół mniej zaludnione zawierają mniej detali. W słabiej zaludnionych regionach poziom powiększęnia sięga 18, w miastach Zachodu 20, w niektórych fragmentach sięga 23 i więcej, patrz np. słonie w Afryce.
 • Mimo używanej przez Google’a nazwy „zdjęcia satelitarne” większość zdjęć wykonano z samolotu lecącego na wysokości 800-1500 stóp, a nie z satelity. Niektóre obszary mogą być zasłonięte chmurami.

Zasięg Google Maps

Wykorzystanie map przez Google’a:

 • Get Directions: planowanie trasy – wybieramy rodzaj środka lokomocji (samochód, transport publiczny, pieszo, rower), punkt startowy i docelowy, otrzymujemy wskazówki „krok po kroku”
 • Google Places: bezpłatna usługa, pozwala wprowadzić informacje o firmie (adres, godziny otwarcia, zdjęcia witryny, informacje o produktach), a także wyszukiwać usług określonego typu na danym obszarze,
 • Google Moon: mapy Księżyca
 • Google Mars: mapy Marsa (znacznie lepsze, w tym 3D pokazuje Google Earth)
 • Google Sky: zdjęcia z teleskopu Hubble’a
 • Google Transit: pozwala zaplanować podróż środkami komunikacji miejskiej (póki co nie w Polsce)
 • Google Biking Directions: pomaga zaplanować trasę rowerem z uwzględnieniem ścieżek rowerowych, ukształtowania terenu (co wpływa na czas i trudność trasy); póki co USA i Kanada
 • Google My Maps: umożliwia tworzenie spersonalizowanych, dostosowanych map z oznaczeniami miejsc, liniami, kształtami, adnotacjami; można je współdzielić, upublicznić lub zachować dla siebie
 • Google Aerial View: spojrzenie z lotu ptaka (np. pod kątem 45 stopni); jak dotąd tylko niektóre miasta, np. Stuttgart w Europie
 • Google Latitude: aplikacja mobilna, która pozwala wybranym osobom udostępnić swoją lokalizację (dokładną lub zgrubną, np. miasto)

Historia

 • Projekt wystartował jako program C++ pisany przez duńskich braci Rasmussenów w firmie Where 2 Technologies (Sydney).
 • 2004: został kupiony przez Google’a,
 • 2005: oficjalny start Google Maps (początkowo na przeglądarkach MSIE i Mozilla), Google Maps API, Hybrid view
 • 2006: mapy drogowe, Google Mars, Google Maps API v2
 • 2007: Google Traffic, neighborhood search, Street View (niektóre miasta USA), dodawanie recenzji do miejsc, integracja z Google Transit, „Terrain view” pokazujący ukształtowanie terenu, Google Sky, Google My Maps
 • 2008: warstwy ze zdjęciami z Panoramio i artykułami Wikipedii, narzędzie Map Maker do nanoszenia informacji na mapy, reverse business lookup (ustalanie adresu na podstawie współrzędnych)
 • 2010: Google Maps Labs (propozycje innowacji)
Przydatne odnośniki
Comparison of web map services
Google Map Parameters
Poznaj Google Maps API – baza kursów i poradników

Google Maps API

W 2005r. Google udostępnił API (początkowo JavaScript, potem również Flash) pozwalające korzystać z Map na zewnętrznych witrynach z możliwością nanoszenia własnych warstw informacyjnych. Jest to usługa darmowa nawet dla komercyjnego użytku (pod warunkiem że jest publicznie dostępna i nie pobiera opłat – witryny które nie spełniają tego warunku mogą wykupić opcję Google Maps API Premier za min. 10.000$ rocznie) i nie zawiera reklam, choć Google zastrzega sobie prawo do wprowadzenia ich w przyszłości. Obecnie usługa udostępnia m.in. statyczne obrazki map, usługi sieciowe geokodowania (ustalanie współrzędnych na podstawie adresu), generowania wskazówek dla podróżnika, wykonujące profile wysokościowe itp.

Obecnie z Google Maps korzysta ponad 350tys. witryn udostępniając dane 150mln internautów i szacuje się, że jest to najczęściej używane przez programistów webowe API.

Sukces Google Maps API spowodował powstanie konkurencji w postaci np. Yahoo! Maps, Bing Maps Platform, MapQuest, czy OpenLayers.

Google Maps for Mobile

Google Maps for Mobile (Android, iOS, Windows Mobile, Symbian, Palm OS) posiada możliwość ustalania lokalizacji urządzeń mobilnych nie wyposażonych w odbiornik GPS – wystarczy że obsługują WiFi lub sygnał operatorów telefonii komórkowej. W przypadku WiFi identyfikowane są najbliższe hotspoty WiFi i korzysta się z bazy danych o ich lokalizacji, w ostatnim przypadku dokonuje się pomiaru siły sygnału z pobliskich BTSów i wykorzystuje triangularyzację. Obecnie aplikacja na znacznych obszarach (USA, duża część Europy) udostępnia również takie usługi jak polecenia głosowe, raporty o natężeniu ruchu, czy wsparcie dla Street View.

Pojawienie się darmowego Google Maps Navigation for Android 2.0 pociągnęło za sobą spadek wartości akcji firm zajmujących się nawigacją GPS nawet o 25%.

Street View

Powstała w 2008 roku usługa Google Street View oferuje panoramiczne widoki z poziomu ulicy w narzędziach Google Maps i Google Earth.

Obrazy są zbierane przez flotę specjalnie zaadaptowanych samochodów. Obszary niedostępne dla samochodów takie jak wąskie uliczki czy trasy narciarskie są czasami fotografowane z trzykołowych rowerów lub skuterów śnieżnych. Na każdym z tych pojazdów zamontowanych jest 9 kamer na wysokości ok. 2,5m dla objęcia zakresem pełnych 360 stopni, GPS, trzy skanery laserowe do pomiarów obszaru o promieniu 50m z przodu oraz anteny 3G/GSM/Wi-Fi do wykrywania BTSów i hotspotów.

W tryb Street View przechodzimy powiększając skalę poza zakres udostępniany przez Google Maps, lub przeciągając ikonkę pomarańczowego człowieczka (ang. pegman icon) w określony punkt na mapie – wówczas na mapie pojawiają się niebieskie linie po których przemieszczał się pojazd a małe okienko towarzyszące kursorowi myszy pokazuje podgląd Street View w danym miejscu, wystarczy kliknąć by przejść do trybu Street View. Do nawigacji można używać myszki lub klawiatury, dostępny jest tryb pełnoekranowy. Linia pokazuje ścieżkę po której poruszał się pojazd filmujący trasę. Na urządzeniach mobilnych do nawigacji dodatkowo wykorzystuje się kompas.

1 kwietnia 2010 Google udostępnił wersję 3D niektórych obszarów – do oglądania trzeba użyć specjalnych okularów. Najnowsze kamery robią zdjęcia o jakości zbliżonej do HD (takich jest większość zdjęć zrobionych w Europie Zachodniej) – docelowo wszystkie zdjęcia (USA, Japonia, Australia itp.) mają być co najmniej takiej jakości.

Pokrycie

Ciemny kolor: już obfotografowane,
jasny: planowane

Obecnie Google wprowadził swoją usługę w kilkunastu krajach na całym świecie i ma w planach objąć nią kolejne kraje, w tym Polskę.

Warto zauważyć, że w poszczególnych krajach lokalne firmy często oferują usługi o podobnej funkcjonalności jak Google Street View, np. polskie Zumi.pl udostępnia widok z ulicy dla różnych miast.

Naruszanie prywatności

Zdjęcia robione są z podwyższenia, co pozwala zaglądać za żywopłoty i mury. Bez zgody fotografowani są m.in. niczego nie świadomo mężczyźni wychodzący z domów publicznych, protestanci w klinice aborcyjnej, osoby opalające się w bikini, przechodzące obok ośrodków pomocy ofiarom pomocy domowej. Google utrzymuje, że ich zdjęcia są wykonywane z przestrzeni publicznej, twarze osób są zamazywane, a usługa udostępnia interfejs pozwalający internautom zgłaszać zdjęcia naruszające prawo do prywatności.

UE wymaga od Google’a aby ostrzegał mieszkańców (w internecie i lokalnej prasie) przed wysłaniem w dany region swojej floty. Zdjęcia z niezamazanymi szczegółami wolno mu przechowywać nie dłużej niż pół roku. W 2010r. Google ogłosił że rozważa porzucenie usługi w UE z uwagi na nie dające się spełnić wymagania Komisji Europejskiej.

Władze duńskie zachęcają swoich obywateli fotografowanych przez Google’a do zgłaszania tego na policji.

Począwszy od października 2010 ponad 200tys. gospodarstw domowych w Niemczech zażyczyło sobie zamazania swoich sfotografowanych fasad ze zdjęć.

Władze Grecji zgodziły się na fotografowanie pod warunkiem zamazywania twarzy i innych szczegółów identyfikacyjnych (tablic rejestracyjnych samochodów itp.).

W maju 2010 Google ujawnił, że jego samochody Street View nieumyślnie zbierały prywatne dane o witrynach na które wchodzili ludzie korzystający z publicznych sieci WiFi w pobliżu. Australijski Minister Komunikacji nazwał to „największym złamaniem prawa prywatności w historii zachodniej demokracji”. Po tym jak wyszło na jaw że pojazdy Google skanują sieci WiFi, niektóre kraje wszczęły dochodzenie (Niemcy, Australia). W maju 2011 Google Australia ogłosił, że usunął ze swojej floty wszelkie narzędzia do snifowania WiFi.

Austria i Czechy tymczasowo zakazały wykonywania zdjęć przez Google’a.

W 2010r. Google zaprzestał robienia zdjęć w Australii w efekcie trwających parę miesięcy śledztw wszczętych przez władze. W kwietniu 2011 Google podjął podobną decyzję w sprawie Niemiec.

W Japonii Google musiał wykonać zdjęcia ponownie ponieważ uznano że kamery były umieszczone zbyt wysoko, co naruszało prywatność ludzi.

W Korei Południowej policja przeprowadziła nalot na biura firmy aby ustalić czy usługa jest legalna.

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Śledzik
 • Blip
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • MySpace
 • Wykop

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>