Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Google Earth

Autor: Piotr Karpiuk o wtorek 24. Maj 2011

Google Earth to program wirtualnego globu, mapa i klient bazy danych geograficznych stworzony pierwotnie przez firmę Keyhole, Inc. przejętą w 2004r. przez Google. Aplikacja (dająca się uruchomić pod Windows/MacOS X/Linux/BSD/iOS/Android, na komputerach stacjonarnych w wersji desktopowej lub jako plugin przeglądarki) dostępna jest na trzech licencjach: darmowa z ograniczoną funkcjonalnością, przeznaczona do użytku komercyjnego wersja Pro za ok. 400$ rocznie, oraz Enterprise. Ta druga (niedostępna dla Linuksa) oferuje dodatkowe funkcjonalności takie jak tworzenie filmików, importowanie danych GIS, zaawansowane drukowanie i narzędzia pomiarowe, a trzecia przeznaczona jest dla dużych organizacji. Google Earth jest dostępne w przeszło 40 językach, w tym po polsku.

Webmasterzy mogą użyć pluginu GE (nie ma dla Linuksa) i udostępnianego przez Google’a JavaScriptowego API do osadzania map satelitarnych na swoich publicznie dostępnych witrynach. Nie wszystkie funkcje programu są jednak wówczas dostępne.

Dokładność zdjęć jest zróżnicowana: najlepsze mają rozdzielczość 15cm na piksel (np. Czechy), USA i niektóre kraje Europy Zachodniej 1m, na większości obszaru kuli ziemskiej 15 metrów na piksel (sukcesywnie mają być wymieniane na 2.5m); dość kiepskiej jakości są oceany i Antarktyka, niektóre fragmenty świata w ogóle nie zostały sfotografowane. Dla większości powierzchni Ziemi dostępny jest jedynie widok 2D rzutu prostopadłego. Niekiedy dostępne są widoki 3D budynków i terenu (np. gór). Zasadniczo aktualność zdjęć mieści się w ostatnich 3 latach. Można oczekiwać szybkiej aktualizacji po ważniejszych wydarzeniach takich jak huragany czy tsunami. Najdokładniejsze informacje o drogach są w Ameryce Północnej, Europie i Australii.

Warstwy informacyjne są współtworzone przez internautów – GE integruje się m.in. z Wikipedią, YouTube i Panoramio (serwis zdjęciowy). Warstwy te są uaktualniane dość często, np. zdjęcia z Panoramio i warstwy Google Earth Community – codziennie.

Nie tylko Ziemia

Po obejrzeniu zdjęć lotniczych terenu możemy też wybrać się na wycieczkę po dnie oceanu (Google Ocean), po niebie (Google Sky – m.in. zdjęcia z teleskopu Hubble’a), ale także po Księżycu (Google Moon) i Marsie (Google Mars).

Google Ocean pozwala zwiedzać świat oceanu wspomagany przeszło 20 warstwami informacyjnymi, zwłaszcza w obrębie np. Wielkich Jezior Północnoamerykańskich czy Bajkału.

Google Sky ma konkurentów w postaci Microsoft WorldWide Telescope i open source’owego Stellarium. Od 2008r. Google Sky ma swoją wersję webową dostępną w internecie.

Google Mars został pomyślany głównie o celach naukowych, zawiera zdjęcia znacznie lepszej jakości niż te zawarte w Google Maps dla Marsa, w tym sporo pojedynczych zdjęć bardzo wysokiej jakości z różnych źródeł, a zdjęcia wykonane przez lądowniki można oglądać w trybie podobnym do StreetView.

3D

3D Warehouse

3D Warehouse

Google Earth potrafi obrabiać geoprzestrzenne dane 3D w XMLowym języku KML, a w szczególności ukazywać obiekty 3D takie jak budynki czy mosty. Budynki mogą być odwzorowane dokładnie lub schematycznie (dla klientów z małą przepustowością sieci lub mało wydajnych obliczeniowo). Hamburg był pierwszym miastem w całości pokrytym modelami 3D budynków, włącznie z teksturami takimi jak fasady budynków. Duże wrażenie robi makieta Nowego Jorku.

Istnieje kilka firm certyfikowanych przez Google, które świadczą usługi tworzenia dokładnych modeli 3D budynków dla swoich klientów. Oczywiście żadna pojedyncza firma nie jest w stanie wymodelować wszystkich budynków na świecie i dbać o aktualność takiej makiety, dlatego Google zwróciło się o pomoc do internautów. Building Maker to aplikacja webowa w której każdy może zaprojektować bryłę budynku w formacie dającym się osadzić w Google Earth.

Budynki – jak również inne obiekty trójwymiarowe – można zaprojektować w darmowym programie Google’a o nazwie SketchUp. Program ten jest łatwy do nauki („3D for everyone”) i pozwala na tworzenie rozszerzeń i skryptów w języku Ruby.

3D Warehouse to portal internetowy na którym internauci mogą podzielić się swoją twórczością z innymi – obecnie jest to potężne, dające się przeszukiwać repozytorium obiektów, z których wiele to prawdziwe dzieła sztuki (samochody, rowery, drzewa, meble itp.)

Ciekawostki

 • policja w UK twierdzi, że złodzieje używali Google Earth do wyszukiwania kościołów z ołowianymi dachami; skradziony ołów sprzedawano na złom (2400$ za metr sześcienny),
 • kraje które odmówiły współpracy z GE: Iran, Maroko, Sudan,
 • w UK krytycy GE argumentują że program przyczynia się do wandalizmu własności prywatnej ukazując takie artefakty jak graffiti w kształcie penisa narysowane na dachach szkół czy boisk sportowych,
 • najnowsze wersje GE aktualizują się automatycznie w tle bez wiedzy użytkownika, który nie ma na to wpływu,
 • zdjęcia ukazywane w GE są objęte prawem autorskim, ale można w innych projektach znaleźć mapy świata na znacznie bardziej liberalnej licencji, np. World Wind; na ogół zdjęcia wykonane przez agencje rządowe USA są własnością publiczną i mogą być używane właściwie bez ograniczeń,
 • jedna z tzw. galerii udostępnia widok 3D starożytnego Rzymu,
 • opcja Widok/Słońce pozwala symulować cień Ziemi w dowolnym dniu i godzinie roku, ale również renderuje cień rzucany przez ukształtowanie terenu,
 • GE odczytuje ścieżki GPS z plików GPX, KML, PLT – do konwersji formatów można użyć serwisu GPS Visualizer,
 • w programie dostępny jest symulator lotu sterowany klawiaturą, myszką lub joystickiem (przy ostrożnie wykonywanych manewrach można również „wlecieć” poniżej tafli wody i zwiedzać podwodny świat); wydajny sprzęt i szybkie połączenie sieciowe pozwalają doświadczyć realistycznych wrażeń; uruchamia się go poleceniem Narzędzia/Otwórz symulator lotu…,
 • począwszy od wersji 5.0 można cofnąć się w czasie i obejrzeć zdjęcia z przeszłości (np. Nowy Orlean przed atakiem huraganu Katrina), ale także lotnicze zdjęcia Warszawy sprzed II wojny światowej i stycznia 1945 (opcja Widok/Obrazy historyczne),
 • po zejściu odpowiednio nisko nad ziemię w wybranych miejscach można przejść w znany z Google Maps tryb Street View,
 • wiele osób rozwijających aplikację to byli pracownicy Silicon Graphics,
 • warstwa pogodowa pozwala na ukazanie aktualnej warstwy chmur, jak również prognozy pogody na najbliższe 2 dni,
 • mobilna wersja aplikacji do nawigacji wykorzystuje wielodotyk (np. w produktach Apple).
Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Śledzik
 • Blip
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • MySpace
 • Wykop

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>