Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Windows 8 (2)

Autor: Piotr Karpiuk o wtorek 12. Lipiec 2011

Wokół Windows 8 jest już coraz więcej zamieszania, przybywa faktów ale również spekulacji i obaw. Już przeszło miesiąc temu napisał CHIP: „Nowa platforma deweloperska dla systemu Windows 8 opierać się będzie na standardach HTML5 oraz JavaScript, co wśród programistów wywołało niemałą burzę. Najprawdopodobniej bowiem takie technologie, jak Win32, Silverlight, WinForms, .NET czy Visual Basic 5, które były niezwykle popularne wśród programistów, nie będą już wykorzystywane do wspierania nowego OS-u Microsoftu.”. Zapewne chodzi o przenośność aplikacji pomiędzy tabletem, desktopem i telefonem, ale plotki o zwrocie w polityce firmy robią wrażenie.

Opracowany pod nazwą Wind nowy Pulpit obiecuje przeżycia Full HD. Wind będzie pracował tylko na systemach 64-bitowych, a jego wymagania sprzętowe określa się jako „około dwukrotnie wyższe niż dla Windows 7” (jak zadeklarował szef programistów Microsoftu Steven Sinofsky).

Już teraz Microsoft udostępania App Store, gdzie użytkownicy, podobnie jak w przypadku sklepów z aplikacjami dla komórek, mogą kupować lub pobierać gratisowe gry, narzędzia i aplikacje od różnych producentów – w przyszłości witryna ma być integralną częścią nowego systemu operacyjnego Microsoftu.

Funkcja Push Button for Reset przywraca Windows do stanu fabrycznego jednym kliknięciem – proces ma trwać tylko dwie minuty i zachowuje wszystkie ustawienia osobiste, z kolei przycisk kopii online tworzy backup w chmurze.

W Eksploratorze Windows przycisk Sync ma służyc do zsynchronizowania folderów i danych na dysku twardym z wybranym podłączonym urządzeniem takim jak smartfon albo odtwarzacz MP3, a opcja Websharing będzie synchronizować dane z dyskiem online (SkyDrive).

Jeśli będziemy używać Windows 8 bez połączenia z Internetem i Live ID, to otrzymamy tylko lekko poprawiony Windows 7. Krótko mówiąc: bez połączenia online przez Live ID przesiadka na Windows 8 praktycznie się nie opłaca.

Windows Vista rozumiał polecenia głosowe, „ósemka” idzie jeszcze dalej: do logowania potrzebna jest twarz (biometryczne rozpoznawanie twarzy), do klikania dłonie, a do reszty całe ciało.

Tak więc podczas konfiguracji nasz portret zostaje automatycznie przypisany do normalnego konta użytkownika lub Live ID. Gdy ponownie uruchomimy Windows, kamera zarejestruje naszą twarz i porówna ją z zapisanym obrazem. Jeśli istotne parametry będą się zgadzać, obędzie się bez wpisywania danych dostępowych przy logowaniu do systemu.

Kinect – urządzenie opracowane na potrzeby konsoli do gier Xbox – za pomocą kamer rejestruje pozycję i ruchy ciała. Dzięki temu możliwe jest nie tylko sterowanie w grach – za pośrednictwem Kinecta można obsługiwać również aplikacje takie jak Windows Media Center, np. wykonując ruchy przypominające ścieranie przeglądamy bibliotekę muzyczną. Do rozpoczęcia sprzedaży Windows 8 (2013 rok?) gotowy ma być nie tylko dopracowany i oficjalny sterownik Kinect, ale także mają powstać dostosowane do tego urządzenia aplikacje.

Share and Enjoy:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Śledzik
  • Blip
  • Blogger.com
  • Gadu-Gadu Live
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>