Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Konferencja : Oracle Days 2011

Autor: Krzysztof Nielepkowicz o poniedziałek 14. Listopad 2011

W zimny, czwartkowy poranek, 27 października, w warszawskim Sheratonie odbyła się największa Oracle’owa konferencja w tym roku – Oracle Days 2011. Wydarzenie to zostało zorganizowane z wielkim rozmachem, co niestety kontrastowało ze sporą ilością miejsc wolnych widocznych podczas sesji głównej, która zgromadziła wszystkich uczestników. Całość konferencji została podzielona na części: sesję plenarną – dla wszystkich, oraz 3 sesje tematyczne zlokalizowane w różnych częściach hotelu. Całość relacji z konferencji podzieliłem na dwie części, w pierwszej zdam relację z sesji plenarnej podczas której prelegentami były jedne z najważniejszych osób w Oracle oraz gość specjalny – którym byłem mocno zaskoczony, miło zaskoczony. Większość prezentacji była prowadzona w języku angielskim, co zrozumiałe biorąc pod uwagę, że prelegentami byli goście z zagranicy. Uczestników powitał prezes zarządu Oracle Polska – Andrzej Dopierała, przedstawiając pierwszego prelegenta.

Sesja Plenarna

Changing the Game by Simplifying IT„: pierwszą prezentację poprowadził w języku angielskim Michel Clement (Vice President Central Europe ClusterOracle) rozpoczął swoje wystąpienie od podania paru na pozór oczywistych faktów min paradoksu że 70% (wg. badań Oracle) szefów firm uważa że innowacja jest bardzo ważna lecz w 70-90% firmach nie wprowadza się usprawnień IT. Jako powód podał coraz większą złożoność technologii i skomplikowane wdrażanie nowych rozwiązań – większa złożoność to mniej innowacji. Wspomniał również o coraz szybszym rozwoju technologii mobilnych oraz o przetwarzaniu w chmurze. Następnie przedstawił kompletne rozwiązania Oracle dla firm z różnych dziedzin, w skład których wchodzi zarówno oprogramowanie jak i sprzęt (serwery: Exadata, Exalogic, Exalytics, Sparc Super Cluster oraz Big Data Appliance). Według niego środkiem na wcześniej wymienione bolączki związane ze złożonością technologi jest stosowanie najnowszych rozwiązań Oracle i jako przykład podał firmy z Abu Dhabi, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Kuwejtu. Tym optymistycznym akcentem zakończył swoje wystąpienie.

Leadership Insights – Mastering the Next Wave of Productivity and Innovation” : Drugą prezentację poprowadziła Folia Grace (Vice President Application Product Marketing Oracle) którą rozpoczęła od podania paru wyników analiz. Między innymi iż obecnie 78% ludzi ma telefon komórkowy, przed rokiem 2014 nastąpi 2-krotny wzrost SaaS (Software as a Service) oraz 3-krotny PaaS (Platform as a Service). Wstęp zakończyło podsumowanie iż 2/3 wzrostu pochodzi z innowacyjności, po czym płynnie przeszła do przedstawiania produktów Oracle jako tych, które świetnie się wpisują w obecne trendy. Prelegentka krótko zaprezentowała kompletne zestawy oprogramowania Oracle wpisujące się w potrzeby firm z różnych branży i wspomagające ich innowacyjność. Opisała również wyzwania stawiane przez przetwarzanie w chmurze oraz w jaki sposób Oracle Fusion Applications stawiają im czoła. Idea ta wydała mi się ciekawa o tyle, że Oracle stworzył ponad 100 modułowych aplikacji które można dowolnie ze sobą łączyć tworząc spersonalizowane zestawy oprogramowania na każdą okazję, niczym szyte na miarę. Dodatkową cechą tych aplikacji jest integracja z chmurowymi rozwiązaniami Oracle (private cloud/ public cloud) jednak absolutnie mogą być aplikacjami typu stand-alone. Słowa produktywność i innowacja zresztą co chwila się powtarzały w prezentacji którą zakończyło przedstawienie konkretnych firm, ich problemów oraz tego jak zastosowanie systemów Oracle je rozwiązało.

„Delivering the Compute Continuum” : Była to trzecia prezentacja prowadzona przez Krzysztofa Jonaka (Regional Business ManagerIntel) gdzie przedstawił postęp jaki wykonał Intel w dziedzinie wydajności oraz energooszczędności swoich procesorów oraz w jaki sposób poprawia szybkość działania oprogramowania tworzonego przez Oracle. Jednym z przykładów było porównanie Xenona w architekturze Dual Core z 2006 oraz jego obecnego odpowiednika Xenona E7-4800 gdzie ten drugi uzyskiwał 18 razy większą wydajność – oczywiście w konkretnych zastosowaniach. Następnie przedstawił sprzętowe wsparcie dla wirtualizacji w najnowszych produktach oraz jak to współgra z ideą przetwarzania w chmurze Oracla. Wirtualizacja zasobów jako sposób na oszczędniejsze i bardziej efektywne dysponowanie nimi pojawiła się również w późniejszych prezentacjach.

Driving Innovations for 75 years” : Ostatnią prezentację poprowadził Dariusz Kwieciński (Dyrektor Działu Usług Fujitsu Technology Solutions) gdzie opisywał historię nieustannych sukcesów firmy Fujitsu i skupiał się na jej reklamowaniu.

Gość specjalny : to nikt inny niż sam Jurek Owsiak! Wyjątkowo entuzjastycznie został przyjęty przez publiczność zanim jeszcze zaczął mówić. Opowiadał o początkach działalności orkiestry oraz o wsparciu ludzi z firmy Apple jakie zostało mu udzielone a następnie oczywiście wspomniał o Oraclu, który również ostatnimi czasy wspiera jego fundację. Następnie opowiedział ciekawą historię chińskiej dziennikarki, która przeprowadzała wywiady z ludźmi o których wspomniała poprzednia osoba, z którą rozmawiała – w ten sposób tworzyło się coś na kształt łańcuszka który ją doprowadził do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego wystąpienie zakończyło sesję plenarną, po czym rozpoczęła się przerwa na lunch oraz seria sesji tematycznych, o których również napiszę – lecz już nie dziś.

Share and Enjoy:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Śledzik
  • Blip
  • Blogger.com
  • Gadu-Gadu Live
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>