Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Oracle Day 2011 : relacja z sesji tematycznych

Autor: Krzysztof Nielepkowicz o wtorek 15. Listopad 2011

W pierwszym poście o Oracle Day 2011 opisałem sesje plenarną – dla wszystkich. Jako, że miała posłużyć jako wprowadzenie dla wszystkich nie była tak interesująca jak 3 sesje tematyczne. W tym wpisie postaram się zdać relację właśnie z sesji tematycznych – tych na których byłem. Z mnogości tematów wybrałem prezentacje rozwiązań BI (2 sesje) oraz na koniec o chmurze. Koniec sesji plenarnej rozpoczął ciąg sesji tematycznych.

Sesja 1

Introducing Oracle Exalytics Business Intelligence Machine” : Cenk Kiral (Senior DirectorofBI&EPM solutions ECEMEA Region) poprowadził prezentację wprowadzającą w Oraclowe rozwiązania BI.  W pierwszej części prezentacji prelegent opisał rynek BI jako rozwijający się. Business Intelligence powoli ulega komercjalizacji i  nie jest już domeną jedynie największych korporacji. Jednak nadal jest to bardzo kosztowna metoda wspomagająca zarządzanie przedsiębiorstwami. Oczywiście prowadzący wskazał rozwiązanie Oracla  jako wychodzące na przeciw potrzebom. Exalytics, bo o tym mowa to bardzo wydajny serwer wyposażany w analityczne rozwiązania Oracle.  Jako fundamenty wydajności wskazał 40 rdzeni Intela, 1TB pamięci RAM oraz mnogość wydajnych połączęń sieciowych. Hasłem prezentacji była technologia In-memory analytics, istotnie zwiększająca wydajność. Idea jest prosta i łatwo ją powiązać z wielką ilością pamięci operacyjnej serwera – polega na umiejętnym cachowaniu danych w pamięci operacyjnej. Biorąc pod uwagę że dostęp do pamięci RAM jest o rzędy wielkości szybszy niż do pamięci dyskowej, można liczyć na wzrost wydajności liczony również w rzędach wielkości. Kolejnym punktem była prezentacja interfejsu dla analityków. Prowadzący zachwalał jego przejrzystość oraz responsywność na przykładzie analizy wyników sprzedarzy samochodów dla sieci prowadzącej działalność w Kanadzie i USA. Przechodząc od najbardziej ogólnych wyników opisujących trend sprzedaży zagłębiał się coraz bardziej by wykryć co odpowiada za osłabienie trendu wzrostowego.  Na koniec przedstawił firmy korzystające z tego rozwiązania. Jako ciekawostkę mogę podać fakt, że Cenk dla zmobilizowania uczestników do zadawania pytań przyniósł ze sobą tureckie słodkie przysmaki co dało całkiem dobry efekt.

The performance driven  Enterprise” : Praveen Deshpande (Senior Consultant) zaprezentował rozwiązania BI w działaniu z punktu widzenia użytkownika – analityka piszącego aplikację analizującą dane zagadnienie biznesowe. Na początek omówił interfejs i sposób jego prezentacji. Aplikacja analityczna z zaprojektowanym UI generuje jego adekwatne wersja dla konkretnych urządzeń – w ten sposób analityk może działać zarówno na komputerze stacjonarnym czy laptopie ale również może operować z tabletu – interfejs jest ten sam bez względu na klasę urządzeń. Kolejną cechą, którą podkreślał prelegent jest modułowośći elastyczność rozwiązania, czyli typowy podział na warstwę fizyczną (gdzie można łączyć różne źródła danych), warstwę logiczną (gdzie definiuje się obiekty biznesowe oraz operacje możliwe do przeprowadzenia na nich) oraz warstę prezentacji. Ciekawą funkcją było zintegrowanie wyniku analizy z pozostałymi systemami, czyli uzytkownik gdy wykryje dzięki analizie problem obniżający wydajność procesu, przykładowo niedobory w kadrze obniżające zdolności produkcyjne może bezpośrednio z UI aplikacji analitycznej wysłać polecenie dla osoby/działu odpowiedzialnego za rekrutacje. Zapewne taki sposób działania jest marzeniem niejednego szefa.

Sesja 2

Consistent Information delivery through different channels” : MichałGrochowski (Senior Consultant Oracle Business Intelligence) opowiadał o przydatności BI zarówno do analizy przeszłości jak i do modelowania zdarzeń które mogą się wydarzyć w przyszłości z określonym prawdopodobieństwem. Mimo że najlepszym komputerem i oprogramowaniem do przewidywania możliwych zdarzeń dysponuje człowiek, to obecne generacje systemów BI starają się rywalizować w tej dziedzinie.  Prelegent przedstawił czynniki utrudniające tworzenie zaawansowanych analiz pozwalających na przewidywanie bardzo bliskiej przyszłości oraz modelowania pozwalającego poznać możliwe warianty przyszłości. Jako powód podał niespójność i niekompletność danych oraz nietrafność wniosków wyciąganych przez analityków. Rozwiązaniem pierwszego problemu miało by być zintegrowanie oprogramowania używanego w korporacji z systemem BI, tak by dane z z każdego działu spływały na bierząco – np z księgowości, systemu zarządzania dostawami, CRM, działu HR etc. Rozwiązaniem drugiego problemu miało by być dostarczenie analitykom lepszych narzędzi wizualizacji wyników oraz zwiększenie responsytności tych narzędzi. Następnie po zapoznaniu uczestników z problemem i ideąrozwiązania przedstawił Oracle BI Foundation Suite. Ciekawym jednak wydało się zagadnienie wizualizacji danych, przykładowo ze słópków i grafów z których na pierwszy rzut oka niewiele wynikało wyłonił się dużo bardziej przejrzysty obraz po zwizualizowaniu danych na mapie.  Dość duże zagadnienie uczestników wzbudziła właśnie wizualizacja na mapie i mimo że prezentacja nie była poświęcona temu tematowi prowadzący dostał sporo pytań właśnie z tej dziedziny – dopiero następna prezentacja szerzej poruszała ten temat co sprawiło że audytorium mimo przerwy się w żaden sposób nie zmniejszyło.

Geo Intelligence – Location, location, location” : Tomasz Murtaś (Senior Consultant Oracle Business Intelligence) na wstępie przedstawił czym są systemy GIS i rodzaje danych geometrycznych (np zasobność populacji, położenie klientów/dostawców, szlaki). Niewątpliwymi zaletami umieszczenia danych geometrycznych w bazie danych są możliwości symulacji i analizy ad-hoc. Większa część kosztu projektów z dziedziny geolokalizacji jest związana ze zgromadzeniem danych, dlatego umieszczenie ich w bazie danych pozwala na łatwe ponowne użycie a nawet na ich sprzedaż.  Następnie przedstawił Oracle Locator (moduł dodawany do każdej edycji bazy danych Oracle) oraz Oracle Spatial (moduł dodawany jedynie do wersji 11g Enterprise Edition). Pierwszy z nich udostępnia możliwość  mapowania przestrzennego, dodatkowe konstrukcje SQL pozwalające na analizę relacji w jakiej są ze sobą dane obszary/punkty. Natomiast druga, bardziej zaawansowana opcja dodaje możliwość analizy 3D  co w praktyce daje możliwość np stworzenia zapytania czy dany projekt budynku może być usytuowany w konkretnej odległości od lotniska. Naturalnie tego typu funkcjonalnością najbardziej będzie zainteresowany sektor publiczny oraz przedsiębiorstwa sieciowe (przesył gazu czy prądu). Kolejnym elementem technologi jest aplikacja Map Viewer umożliwiająca wyświetlania geo-danych.  Dane przestrzenne Spatial można nawet otexturować, co oprócz szczegółowej analizy daje możliwość realistycznej prezentacji nawet całych miast. Technologie te są niestety kosztowne, ale na szczęście instytucje zainteresowane nimi posiadają bardzo duże zasoby finansowe.

Sesja 3

Database Consolidation on to PrivateCloud” : Piotr Kołodziej (Senior Consultant Oracle Polska) na początku omówił czym jest chmura, a mianowicie zbiorem konfigurowalnych zasobów obliczeniowych dostępnych na żądanie przy minimalnym wysiłku administracyjnym. Idea chmury jest niezwykle kusząca dla przedsiębiorstw ze względu na potencjalne oszczędności zasobów. Wspólna platforma, na której jest wiele baz danych umożliwia bardziej optymalne zarządzanie zasobami niż w przypadku oznacza to potencjalnie wiele baz danych na jednym serwerze.  PaaS (Platform as a Service)  jest jeszcze wyższym poziomem abstrakcji niż SaaS (Software as a Service). Pierwsze elementy umożliwiające tworzenie takiej infrastruktury zaczęły się pojawiać już w Oracle 9i – DataBase Services, w 10g znaczącym postępem było I/O resource management, w wersji 11g takim elementem była funkcjonalność Server Pools, ale tak naprawdę dopiero Exadata umożliwia praktyczne wdrażanie chmury. Oczywiście nie wymieniłem wszystkich funkcjonalności pro-chmurowych ale tylko te najbardziej znaczące.  Idea chmury wzbudza kontrowersje gdyż firma nie ma kontroli nad zasobami z których korzysta, także responsywność publicznej chmury (np  Google Cloud) jest dość niska. Wyjściem może się okazać chmura prywatna, którą to proponuje Oracle. Perspektywa potencjalnych oszczędności może być silną motywacją dla korporacji do wdrażania infrastruktury chmury.

The First Complete Cloud Management Solution with Oracle Enterprise Manager” : Marek Martofel (Senior Consultant Oracle Polska) Rozpoczął prezentacje od krótkiego przedstawienia historii narzędzie do zarządzania bazą Oracle, poczynając od starego, poczciwego SQPlusa.  OEM (Oracle Enterprise Manager) pozwala na zarządzanie środowiskiem rozproszonym, zarówno dla IaaS (Infrastructure as a Service – wirtualizacja zasobów dla maszyn x86 oraz SPARC) oraz dla PaaS (Platform as a Service : bazy danych, Java oraz wirtualizacja środowiska). Ogólnie prezentacja nie była zbyt ciekawa gdyż dotyczyła bardzo pobieżnie dostępnych opcji w OEM, jak sam prowadzący przyznał sam nie poznał nawet połowy z 2000 formatek do zarządzania – co raczej nie dziwi przy takim przeroście środowiska.

Oracle’s Maximum Database Security Architecture” : Marcin Kozak (Senior Consultant Oracle Polska)  Prowadzący po standardowym początku gdzie opisał obecny stan świadomości bezpieczeństwa wyliczył zagrożenia i podał sposoby jak ich uniknąć. Wg. badań Forrester Research z 2010 roku 70% firm posiada politykę bezpieczeństwa, jednak tylko 20% firm objęło polityką bezpieczeństwa bazy danych. Główne rodzaje zagrożeń pochodzą od aplikacji, uprawnień administracyjnych oraz procesów testowania i tworzenia aplikacji oraz operacyjnych. Zagrożenia operacyjne mogą wynikać z bezpośredniego dostępu do systemu plików, skradzionych kopii zapasowych, dostępu do danych z poziomu administratora systemu, uzyskania dostępu do konta administratora bazy (DBA). Przed takimi działaniami można się chronić po przez zaszyfrowanie plików bazy danych oraz obecnością jedynie kont z ograniczonymi uprawnieniami na serwerach produkcyjnych.  Oracle oferuje przezroczyste szyfrowanie danych, gdzie proces szyfrowania może być wspomagany przez najnowsze procesory (patrz prezentacja Krzysztofa Jonaka na sesji plenarnej). Innym zagrożeniem jest samo uzyskanie dostępu do konta głównego administratora (np sys/dba). Atakujący może wtedy z poziomy najbardziej uprzywilejowanego użytkownika wykraść dane pomijając system szyfrowania w locie. Zaradzić temu można po przez  ograniczenie konta administratora do operacji na danych oraz stałe monitorowanie wszelkich zmian uprawnień, w szczególności dokonywanych z konta administratora. Proces tworzenia oraz testowania aplikacji również nie jest wolny od zagrożeń, wtedy dane są często kopiowane na środowisko deweloperskie i niepotrzebnie wystawione. Mogą to być przykładowo wrażliwe dane finansowe albo personalne klientów (choćby ich numery kart kredytowych).  Rozwiązaniem tego ostatniego problemu jest maskowanie danych – Oracle Data Masking. Schemat bazy danych pozostaje niezmieniony, jednak zmieniają się same dane, proces ten jest całkowicie nieodwracalny – więc dane wystawione w środowisku deweloperskim w żaden sposób nie mogą posłużyć do odszyfrowania prawdziwej zawartości. Z bezpieczeństwem jest trochę tak jak z systemem przeciwpożarowym – korporacja optymistycznie zakłada że nikt się do nich nie włamie ale z drugiej strony stara się przygotować na taką ewentualność. Problem w tym że niektórzy podchodzą zbyt optymistycznie do tego zagadnienia.

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Śledzik
 • Blip
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • MySpace
 • Wykop

1 Komentarz do “Oracle Day 2011 : relacja z sesji tematycznych”

 1. Przemek napisał(a):

  Czyli marketingowo jak zawsze… 😀

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>