Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich – co nowego?

Autor: Piotr Karpiuk o wtorek 17. Styczeń 2012

Nowy system oparty jest na jądrze 3.0.1 Linuksa, i jest w pełni zoptymalizowany pod kątem procesorów wielordzeniowych. O ile wersja 2 była przeznaczona dla smartfonów a 3 dla tabletów, wersja 4 jest wspólna dla obu rodzajów urządzeń (dlatego wygląda trochę jak tabletowa wersja Honeycomba). Wg Google’a większość urządzeń spełniających wymagania Androida 2.3 (Gingerbread) odpowiada także wersji 4.0 (akceleracja sprzętowa 2D w nowej wersji dyskwalifikuje niektóre urządzenia).

Oprócz samego Androida, Google cały swój wygląd aplikacji webowych takich jak GMail, Calendar, czy Reader przystosował do Ice Cream Sandwich. Dzięki temu to, co widzimy w Internecie, odpowiada temu co widzimy w smartfonie.

Lock-Screen przypomina ten z Honeycomba: symbol blokady przeciągamy przez okrąg, który wyskakuje po dotknięciu ikony kłódki.

 • Przeciągnięcie w prawo odblokowuje urządzenie,
 • przeciągniecie w lewo uruchamia kamerę,
 • naciśnięcie blokady ekranu przy połączeniu przychodzącym pozwala wysłać wiadomość do dzwoniącego z informacją dlaczego nie odebraliśmy połączenia,
 • fanom muzyki blokada ekranu umożliwia również dostęp do paska powiadomień, a więc również odtwarzacza muzyki, więc nie musimy odblokować urządzenia aby przejść do następnego utworu.

Funkcja odblokowania ekranu poprzez wykrywanie twarzy działa również po pokazaniu zdjęcia, więc nie jest szczególnie przydatna.

Aplikacje możemy łączyć w stos (App-Stack) aby na ekranie głównym pozostało więcej miejsca na ulubione, można zmieniać rozmiar widżetów.

Częściej wykorzystywane gesty przeciągania (np. do usuwania komunikatów i aktywnych aplikacji), rozsuwania dwóch palców (ang. Pinch-to-Zoom, np. w kalendarzu do przenoszenia z widoku ogólnego do szczegółowego).

Multimedia: funkcja zdjęć seryjnych pozwala zrobić 6 zdjęć w 2 sekundy, a funkcja stopklatki – wykonywać zdjęcia podczas kręcenia filmu. Tryb wideo ma funkcję zoomu.

Przeglądarka posiada tryb Incognito, na życzenie zapisuje całe strony w wersji offline.

Jedną z nowych preinstalowanych aplikacji jest Google+.

Mamy sprawdzanie pisowni na bieżąco, ale także nowy sposób sterowania głosem (ulepszony w porównaniu z Siri Apple’a). W Androidzie 4.0 nie musimy włączać sterowania głosowego, ale możemy na przykład podczas pisania SMS-a po prostu zacząć mówić. Sterowanie głosowe działa w praktycznie wszystkich językach. Nie ma żadnych ograniczeń, możemy więc nawet przedyktować całą powieść.

Technika Android Beam pozwala za pomocą chipa NFC przenosić dane ze smartfona z Ice Cream Sandwich na dowolne urządzenie (nadawca musi potwierdzić rozpoczęcie procesu dotknięciem palca).
WiFi Direct – bezpośrednie połączenie WiFi między dwoma urządzeniami potrafiącymi obsłużyć tą technologię (np. gry, streaming wideo, telewizory, drukarki).
Bluetooth Health Device Profile (HDP) pozwala Androidowi komunikować się ze sprzętem takim jak aparat do pomiaru ciśnienia krwi i urządzenia do ćwiczeń.

Możemy kontrolować przepływ danych, wykorzystanie limitu i oszacować transfer na przyszłość.

Przegląd nowych funkcji – po angielsku.

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Śledzik
 • Blip
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • MySpace
 • Wykop

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>