Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Kalendarz Google

Autor: Piotr Karpiuk o piątek 2. marzec 2012

Kalendarz Google to darmowa aplikacja webowa (oraz mobilna dla Androida i iPhone) pozwalająca organizować sobie czas. Jego motto to „Upraszczaj. Organizuj. (I wyluzuj).” Niniejszy artykuł ma za zadanie zwięźle – ale kompletnie – zaprezentować funkcjonalność narzędzia. Nie ma tu odpowiedzi na pytanie „jak” (do tego służy udostępniana przez Google dokumentacja), a raczej „co można z tym zrobić”.

Aplikacja pozwala tworzyć wiele kalendarzy, ale jeden z nich jest kalendarzem głównym i nie można go usunąć, a pozostałe to kalendarze pomocnicze. Każdy kalendarz ma własne ustawienia prywatności (publiczny lub nie), udostępniania (wybranym osobom lub nikomu) i powiadomień (e-mail, SMS). Użytkownik zwykle ogląda widok kombinowany powstały z nałożenia na siebie wybranych (potencjalnie wszystkich) zdefiniowanych kalendarzy. Oprócz własnych, można sobie dodać któreś z predefiniowanych kalendarzy w wydarzeniami takimi jak lista polskich świąt, wydarzeń sportowych, fazy księżyca, czy urodziny osób z kontaktów.

W każdym kalendarzu możemy bardzo łatwo definiować wydarzenia, w typowym przypadku wystarczy wpisać np. Siatkówka od 16 do 17. Pojedyncze wydarzenie ma następujące atrybuty: przedział czasu (ew. całodobowe), cykliczność (np. codziennie, co drugi dzień itp.), lokalizację, opis, kolor, ewentualne przypomnienie (od 5 min do 4 tyg. przed terminem), prezentowany stan (dostępny/zajęty), prywatność (publiczne lub nie), oraz lista zaproszonych gości z uprawnieniami (czy gość może modyfikować wydarzenie, zapraszać innych, oglądać listę gości). Udział w wydarzeniu wymaga od gościa potwierdzenia; gość oprócz zadeklarowania swojego współudziału może wejść na stronę wydarzenia i zapoznać się z listą zaproszonych gości, ewentualnie dodać komentarz dotyczący wydarzenia. Jeżeli gość posiada konto Googla, akceptacja udziału powoduje utworzenie rezerwacji w jego kalendarzu. W przypadku gdy osoba zapraszana współdzieli swój kalendarz, aplikacja oferuje wyrafinowane narzędzie pozwalające na wybór terminu możliwie najlepiej pasującego obu stronom.

Wydarzenia można importować z pliku w formacie CSV lub iCalendar, kalendarze można eksportować w formacie XML (np. do Czytnika Google) lub iCal, a także synchronizować z produktami takimi jak MS Outlook, Apple iCal czy Mozilla Sunbird. Jak łatwo się domyśleć w przypadku produktu Google’a, wydarzenia można również łatwo przeszukiwać. Czyniąc kalendarz publicznym licz się z tym, że jego wydarzenia mogą się pojawić w dostępnych dla wszystkich wynikach wyszukiwarki www.google.com.

Powiadomienia (SMS, email) mogą dotyczyć zdarzeń:

 • nowe zaproszenia (jeśli nadawca włączył dla wysyłania),
 • zmienione zaproszenia (jeśli nadawca włączył dla modyfikacji),
 • anulowane zaproszenia,
 • odpowiedzi na zaproszenia,
 • przypomnienia o wydarzeniach.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia SMS, musisz zarejestrować w Google’u swój telefon. Obsługiwanymi w Polsce operatorami sieci komórkowych są: Orange, Play, Plus GSM i PTC/Era.

Współdzielenie kalendarza

Możesz wystawić kalendarz na widok publiczny w trybie tylko do odczytu. Ze wszystkimi szczegółami wydarzeń, albo z informacją ograniczoną do statusu wolny/zajęty. Kalendarz otrzymuje swój publiczny URL do wersji XML, iCalendar i HTML (czyli ma swoją publicznie dostępną stronę w Internecie). Każdy może taki kalendarz sobie obejrzeć w przeglądarce, a w Kalendarzu Google podpiąć jako zewnętrzny kalendarz. Publiczny kalendarz można także osadzić (w znaczniku iframe) na dowolnej stronie WWW do przeglądania i wydruku – można w jednej ramce pokazać kilka swoich kalendarzy nałożonych na siebie, określić jakie informacje mają być widoczne, jakiej wielkości ma być podgląd itp.

Inną opcją jest udostępnienie swojego kalendarza innemu użytkownikowi aplikacji Kalendarz Google. W tym celu podajesz jej adres e-mail i określasz uprawnienia: tryb tylko do odczytu (ze szczegółami wydarzeń lub tylko stanem wolny/zajęty), do odczytu i zapisu (pozwala na edycję Twojego kalendarza przez znajomego), albo tryb administracyjny (odczyt, zapis i zarządzanie udostępnianiem).

Uwaga: Zwykle zmiany w uprawnieniach udostępniania zaczynają obowiązywać po kilku minutach, ale w niektórych przypadkach ich wprowadzenie może zająć do 24 godzin.

Współdzielenie zasobów

Masz salę konferencyjną lub boisko do koszykówki, które chcesz udostępniać innym? Wystarczy utworzyć nowy kalendarz wybranego zasobu, wybrać odpowiedni poziom akceptacji w celu automatycznego dodawania wydarzeń do kalendarza, a następnie udostępnić kalendarz osobom które chcą rezerwować zasób. Gdy kalendarz zostanie dodany do listy gości związanej z wydarzeniem, przyjmei zaproszenie i zasób zostanie zarezerwowany.

Przedział czasu dla spotkań

Inne podejście, to funkcja „Przedział czasu dla spotkań” – umożliwia ustawienie we własnym kalendarzu przedziałów czasu, które inni mogą rezerwować. Profesor może np. zezwolić studentom na rezerwowanie czasu konsultacji w każdym tygodniu. Powstaje URL do strony spotkań, który wysyła swoim studentom. Studenci posiadający konto Google odwiedzający stronę będą widzieć kalendarz z dostępnymi terminami spotkań. Wyświetlany będzie też ich własny kalendarz nałożony na stronę spotkań, dzięki czemu będą wyraźnie widzieć jakie godziny im odpowiadają. Profesor określa ile trwa jedno spotkanie, np. 30 minut. Student rezerwując spotkanie może podać tytuł, lokalizację i opis wydarzenia.

Lista zadań

Lista zadań powstała z myślą o ułatwieniu śledzenia spraw do załatwienia, ale może służyć do sporządzania dowolnych list, np. zakupów czy listy głównych założeń referatu. Możesz tworzyć wiele list zadań, a ich struktura może być hierarchiczna (tzn. to może być drzewo a nie lista, pozycje listy można wcinać klawiszem Tab) i łatwo możesz zmieniać kolejność pozycji, przenosić pozycje między listami czy ukrywać załatwione pozycje listy. Listy są integrowane z kalendarzem (pozycja listy jest reprezentowana jako wydarzenie całodniowe), oraz z GMailem, można je również drukować.

Atrybuty pozycji listy zadań to: nazwa, status (czy zakończona) oraz opcjonalne: termin (data bez czasu), notatki, dołączone wiadomości GMail.

Uwagi

 • W kalendarzu można wyświetlić prognozę pogody na najbliższe 4 dni, dla lokalizacji wybranej w ustawieniach kalendarza.
 • W laboratorium dostępne są dodatkowe rozszerzenia (np. automatyczne odrzucanie zaproszeń podczas urlopu, dodawanie plików załączników do wydarzeń, widok roku), ale należy się liczyć z tym że mogą one źle wpłynąć na stabilność działania aplikacji, a także bez ostrzeżenia mogą zostać wycofane z użytku.
 • Brak wsparcia dla Opery.
 • Można przenieść prawo własności do wydarzenia (wraz z wysłaniem nowemu właścicielowi spersonalizowanej wiadomości).
 • Przypomnienia dotyczące wydarzeń całodobowych są wysyłane w oparciu o godz. 17:00 w dniu poprzedzającym wydarzenie.
 • Możesz sobie zażyczyć dostarczanie mailem codziennie ok. 5:00 planu zajęć na dany dzień.
 • Do funkcji kalendarza możemy się dostać z poziomu aplikacji pisanych w Javie, Pythonie, PHP, .NET lub Rubym – patrz Google Calendar API.
Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Śledzik
 • Blip
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • MySpace
 • Wykop

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>