Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Paul Baran

Autor: Piotr Karpiuk o piątek 9. marzec 2012

Czytając książkę o wynalazkach (patrz sąsiedni post) natknąłem się na intrygującą informację:

Z Wikipedii: Paul Baran (ur. 29 kwietnia 1926 w Grodnie, zm. 26 marca 2011) − amerykański informatyk polskiego pochodzenia, znany jako „ojciec internetu”.

Pesah Baran urodził się w Polsce, w rodzinie żydowskiej, lecz jego rodzina w 1928 roku przeprowadziła się do Bostonu. Baran najpierw kształcił się w Drexel University, potem w 1959 roku otrzymał tytuł Master of Science w dziedzinie inżynierii na UCLA i rozpoczął w tym samym roku pracę dla RAND Corporation, będącej think tankiem amerykańskiego lotnictwa.
Na zlecenie Amerykańskich Sił Zbrojnych firma RAND realizowała projekt wytrzymałych, rozproszonych (nie gwiaździstych) sieci cyfrowych transmisji danych, zdolnych przetrwać przewidywaną wówczas III wojnę światową. W 1962 roku opublikował 12-tomową pracę, będącą projektem owej sieci. W 1968 roku, jako konsultant Centrum ARPANET w Departamencie Obrony Stanòw Zjednoczonych spowodował podzielenie sieci ARPANET na wojskowy MILINET i cywilny INTERNET.

Zmarł 26 marca 2011 roku w wieku 84 lat w swoim domu w Palo Alto w Kalifornii na chorobę nowotworową płuc.

W artykule Newsweeka czytamy:

Paul Baran jednak nigdy nie czuł się ojcem Internetu. „To wynik pracy tysiąca ludzi” – powiedział 10 lat temu, pytany przez dziennikarzy. Wcześniej porównywał konstrukcję światowej sieci komputerowej do procesu budowy katedr na przestrzeni wieków. – Na końcu przychodzi historyk i pyta – kto to zbudował? – mówił w wywiadzie dla „New York Timesa” w 1990 roku – jeśli nie będziesz ostrożny możesz uwierzyć, że to właśnie ty wniosłeś decydujący wkład.

Nie zmienia to jednak faktu, że wiele przewidywań Barana sprawdziło się. Jego syn, David, udostępnił niedawno maszynopis ojca z 1966 roku o przyszłości sieci komputerowych. – Prognozował, że do 2000 roku ludzie będą używać sieci do robienia zakupów i czytania wiadomości. W tamtych czasach były to fantazje lunatyka – uważa David Baran.

Paul Baran był także przedsiębiorcą i to odnoszącym sukcesy. Pięć z siedmiu założonych przez niego spółek wylądowało na giełdzie.

Patrz także artykuł na angielskiej Wikipedii.

Share and Enjoy:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Śledzik
  • Blip
  • Blogger.com
  • Gadu-Gadu Live
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>