Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Odkurzacz samobieżny

Autor: Piotr Karpiuk o środa 2. Maj 2012

Odkurzacz samobieżny to robot, który sam sprząta mieszkanie. Od jakiegoś czasu cena takich urządzeń spadła poniżej tysiąca złotych, dzięki czemu stają się popularniejsze.

Jakie cechy ma taki odkurzacz?

Wszystkie odkurzacze samobieżne mają okrągły kształt, co oczywiście utrudnia wysprzątanie pokoi, z reguły prostokątnych. W celu rozwiązania problemu producenci montują w nich dodatkową boczną szczotkę, która zgarnia brud do odkurzacza, i programują je tak, aby jeździły stroną z tą szczotką wzdłuż ściany.
Od wielkości kół oraz konstrukcji ich zaczepu w dużym stopniu zależy, czy odkurzacz będzie sobie radził z przejazdem przez progi lub grube dywany. Niektóre modele wyposażone są w duże kółka o promieniu prawie 4cm i sprężyste zawieszenie, które potrafi wysunąć kółko na nieco ponad 4cm od podstawy odkurzacza, i bez problemów wjeżdżają na grube dywany.

Odkurzacz zwykle jest zasilany baterią, ładowaną albo za pomocą zewnętrznego zasilacza, albo stacji dokującej. To drugie rozwiązanie jest znacznie praktyczniejsze – gdy odkurzacz zarejestruje niski poziom naładowania baterii, inicjuje powrót do bazy kontaktując się z nią za pomocą czujników podczerwieni. W ten sposób urządzenie staje się prawie samowystarczalne – prawie, bo trzeba co jakiś czas ręcznie opróżniać worek ze śmieciami.

Modele posiadające czujnik zabrudzenia po wykryciu zabrudzenia przełączają się w tryb dokładnego czyszczenia fragmentu powierzchni.

Zaawansowane odkurzacze wyposażone są w czujniki zbliżeniowe, a nie zderzeniowe, dzięki czemu nie uderzają o ścianę, ale dojeżdżają do niej na odległość kilku centymetrów lub delikatnie ją dotykają. Użytkownicy mieszkań piętrowych powinni zaopatrzyć się w model z czujnikiem krawędzi, zapobiegającym spadaniu odkurzacza ze schodów czy antresoli.

W praktyce najlepszy mechanizm czyszczący to szczotki, które radzą sobie zarówno z powierzchniami gładkimi jak i dywanami (usuwają m.in. zwierzęcą sierść). Modele zasysające mają znikomą część mocy odkurzaczy standardowych i radzą sobie dobrze tylko na gładkich powierzchniach.

Ogólnie rzecz biorąc, automatyczne odkurzacze w bezpośrednim starciu nie mogą konkurować pod względem wydajności z dobrymi odkurzaczami standardowymi – mają za słaby system czyszczący, a także za małe możliwości, aby czyścić tak dokładnie różne powierzchnie jak modele standardowe.

Większość osób, które miały okazję korzystać z automatycznych odkurzaczy, zauważa że nie sprzątają one dokładnie, ale mimo to w domu i tak jest dużo czyściej, co jest zasługą systematycznego działania – niewielu użytkowników codziennie ręcznie odkurza całe mieszkanie.

Za: PC World 5/2012

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Śledzik
 • Blip
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • MySpace
 • Wykop

1 Komentarz do “Odkurzacz samobieżny”

 1. kupujemyodkurzacz napisał(a):

  Do wstępnego odkurzenia nadaje się świetnie i sami nie musimy z tym chodzić.

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>