Instapaper, Pocket, Readability
Autor: Piotr Karpiuk o środa 17. Październik 2012

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to rozwiązanie niewiele lepsze niż przeglądarkowe zakładki (ang. bookmarks), które ostatnimi czasy dają się łatwo synchronizować pomiędzy komputerami. Niezupełnie. Sytuacje w których mamy czas na czytanie artykułu często podpadają pod wzorzec użycia urządzeń mobilnych: czekamy na przystanku, jedziemy metrem/pociągiem, lecimy samolotem, stoimy w kolejce, leżymy na plaży lub w sypialni. No więc po pierwsze często nie ma wtedy połączenia z Internetem lub jest ono fatalne – możliwość czytania offline staje się wtedy kluczowa. Po drugie, większość witryn internetowych nie dostosowuje swoich treści do urządzeń mobilnych, a ładowanie całej strony wraz z reklamami, paskami bocznymi, flashami itp., powiększanie jej tak aby widać było treść i przewijanie tej treści – to są czynności bardzo niewygodne, zwłaszcza na małym ekranie. Wspomniane usługi rozwiązują oba problemy. Artykuł zaprezentowany jako ebook, z możliwością dopasowania czcionki i tła (tryb nocny!) przywraca szacunek dla treści umieszczanej w Internecie, a już zwłaszcza dla dłuższych tekstów. Instapaper obsługuje takie cieszące oko drobiazgi jak kerning czcionki czy ligatury. W efekcie czytanie nawet na małym ekranie staje się po prostu przyjemne.
Wrzucenie artykułu do tego typu serwisów jest na ogół bardzo proste: każdy z nich udostępnia skryptozakładkę, którą wystarczy przeciągnąć na pasek narzędziowy przeglądarki aby otrzymać przycisk – jego naciśnięcie zapisuje aktualnie oglądany artykuł. Zamiast tego można użyć rozszerzenia przeglądarki lub wysłać link do artykułu mailem na odpowiedni adres email. Ponadto w wielu aplikacjach takich jak czytnik RSS czy aplikacje mobilne, można spodziewać się opcji wrzucenia aktualnie czytanej treści do Instapapera, Pocketa lub Readability. No i oczywiście każda z tych usług oferuje bogaty wachlarz aplikacji mobilnych (często więcej niż jedna aplikacja do wyboru na każdą platformę mobilną).
Serwisy o których mowa w dzisiejszym poście oferują również dodatkowe funkcjonalności:
- artykuły można często komentować, umieszczać w strukturze katalogów lub opatrywać tagami, a także archiwizować,
- artykuł można zaznaczyć jako „ulubiony”, co przy odpowiedniej konfiguracji konta skutkuje rekomendacją znajomym na portalu społecznościowym (Facebook, Twitter, Tumblr itp.), a także przeniesieniem do odpowiedniego katalogu,
- artykuł można wyeksportować jako plik ePub lub Kindle,
- listę swoich artykułów można wyeksportować w postaci CSV lub HTML, importować z innych usług tego typu,
- opcja zamiany tekstu na mowę (Instapaper),
- niektóre aplikacje mobilne udostępniają takie wygodne opcje jak przewracanie stron bez użycia rąk (głosem lub odpowiednio przechylając urządzenie),
- jak wiele innych serwisów, można dla nich pisać recepty IFTTT,
- udostępniane jest API, pozwalające programistom pisać własne aplikacje zintegrowane z usługą.
Jeśli miałbym wyliczyć wady, to chyba tylko takie:
- serwisy tego typu nie nadają się raczej do przechowywania bardzo dużej liczby artykułów – w takich przypadkach rozważ inne usługi jak np. Evernote, lub serwisy zakładkowe takie jak Pinboard czy Delicious
- jeśli w artykule osadzone są zdjęcia, to w sformatowanej wersji zostaną one na ogół usunięte.
Instapaper
Instapaper.com. Serwis został założony w 2008 roku, 2 lata temu miał ok. 2 mln użytkowników, obecnie jest obsługiwany przez dwie osoby.
Wersja płatna (3$ za 3 miesiące) udostępnia opcję przeszukiwania zgromadzonych artykułów i ukrywa reklamy. Bezpłatna aplikacja InstaFetch Lite na Androida udostępnia tylko podstawową funkcjonalność. Aby obsługiwać foldery i zaznaczać artykuły jako ulubione, zamieniać tekst na mowę, zmieniać parametry formatowania, czy śledzić polecane artykuły znajomych, trzeba wykupić wersję płatną (ok. 10 zł).
Pocket (dawniej: Read It Later)
Getpocket.com. Darmowy, założony w 2007 roku, pozwala chomikować nie tylko teksty, ale także zdjęcia i wideo, można tagować artykuły, przeszukiwać można tylko po tytułach, aplikacja na Androida darmowa z pełną funkcjonalnością, treść artykułu może być stronicowana lub przewijalna.
Readability
Readability.com. Obecnie darmowy, treść artykułu trzeba przewijać (nie ma stronicowania), mało opcji współdzielenia w porównaniu z innymi serwisami tego typu.