Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

The Little Book of Cloud Computing

Autor: Piotr Karpiuk o niedziela 7. Kwiecień 2013

Poniżej notatki z książki The Little Book of Cloud Computing, 2013 Edition: Including Coverage of Big Data Tools, L.Nielsen, 2013.

Podstawy

Przetwarzanie w chmurach obliczeniowych wykorzystuje Internet jako narzędzie do zdalnego pozyskiwania pamięci, mocy obliczeniowej, sieci komputerowej i innych zasobów na żądanie, przy czym płaci się za faktyczne wykorzystanie zasobów. Można powiedzieć że cloud computing to największe możliwe rozszerzenie klasycznego modelu klient-serwer.
Rob Bernard z Microsoftu twierdzi że przeniesienie usług takich jak Exchange czy Outlook do chmury dało firmie oszczędności w zużyciu energii rzędu 30%, a w przypadku małych firm byłyby one wyższe.
Chmury typu PaaS oferują zwykle narzędzia do projektowania, deweloperki, testowania, wdrażania i hostowania aplikacji, jak również narzędzia do pracy grupowej, baz danych, a także odpowiadające za integrację, bezpieczeństwo, skalowalność, trwałość, administrowanie, wersjonowanie kodu itp. Z kolei w chmurach typu IaaS trzeba sobie platformę zbudować samemu – kupuje się gołą moc obliczeniową i miejsce na dysku.
Większość usług chmurowych udostępnia interfejs REST.

AWS

Dziennikarz Wall Street Journal, Nick Clayton, napisał: „W kwestii udziału w rynku można powiedzieć że Amazon jest Coca-colą zanim jeszcze pojawiło się Pepsi”.
Oprócz gołego sprzętu Amazon udostępnia szereg usług wyższego rzędu, których można użyć do tworzenia aplikacji, np. SimpleDB (NoSQLowa baza danych), Simple Queue Service (kolejki), czy FPS (obsługa płatności). Każda usługa może być używana niezależnie lub komponowana z innymi.
Amazon Virtual Private Cloud (Amazon VPC) udostępnia bezpieczny i bezszwowy most łączący istniejącą infrastrukturę IT przedsiębiorstwa z chmurą Amazona. Dokładniej przedsiębiorstwo może poprzez VPN spiąć swoje zasoby z wyizolowanymi zasobami Amazona, w tym objąć zasoby Amazona firmowymi firewallami, systemami wykrywania włamań itp.
Amazon Elastic MapReduce (Amazon EMR) umożliwia zrównoleglanie dużych obliczeń na olbrzymiej ilości danych, wykorzystując do tego technologię Hadoop oraz Amazon EC2 (maszyny wirtualne) i S3 (pamięć trwała).
Od 2012 roku Amazon udostępnia również takie usługi jak filtrowanie URLi, zapobieganie włamaniom, zapobieganie utracie danych, czy antywirusy.
O ile Amazon skupia się głównie na tzw. „back end”, czyli zasobach podstawowych, nie wyklucza w przyszłości udostępnienia „front end”owych usług z dziedziny finansów i marketingu.
Do obsługi Big Data Amazon w 2012 roku wypuścił narzędzie o nazwie Redshift, które za niewielką cenę w porównaniu z kosztami typowych hurtowni danych ma automatyzować wdrożenia i administrację popularnych narzędzi business inteligence, takich jak pakiety SAP, IBM, Jaspersoftu czy Microstrategy.
W 2012 roku Amazon dał dostęp do swoich usług z poziomu Windowsowego PowerShella – chodzi o ponad 500 cmdletów (prostych poleceń), co pozwala pisać skrypty dla ponad 20 różnych usług chmurowych Amazona (w tym S3 czy EC2), uruchomić w chmurze Windows Server 2012, a na nim szereg windowsowych aplikacji.
Architekturę chmury Amazona określa się mianem „design for failure”, tym niemniej 21.04.2011 nastąpiła kilkudniowa awaria, na której boleśnie ucierpiały takie serwisy jak Foursquare, Netflix, Pinterest i Reddit.

IBM

IBM ze swoją inicjatywą „Blue Cloud” w 2007 roku był jednym z pierwszych graczy na chmurowym rynku, a jeden z CEO IBM powiedział, że w 2015 roku oczekuje że chmura IBM wygeneruje ponad 7 mld dolarów przychodu. IBM ma centra obliczeniowe w Singapurze, Chinach, Niemczech, Kanadzie i USA. Ma także laboratoria chmurowe (ang. Cloud labs) w Chinach, Indii, Korei, Japonii, Hong Kongu i Wietnamie. Jednym z klientów IBM jest AT&T. Ostatnio firma rozpoczęła nowy proces który znacząco przyspieszy uruchamianie maszyn wirtualnych tak aby można było otrzymać nową działającą (ang. provisioned and up-and-running) instancję w czasie mierzonym w sekundach.
Na początku 2012 roku IBM przejął firmę Green Hat, specjalizującą się w kontroli jakości i testach aplikacji chmurowych.
Pod koniec 2012 roku IBM udostępnił (odpłatnie) usługę Cloud Docs – odpowiednik Dokumentów Gogle i Microsoft Office 365.

Microsoft

W zakresie SaaS Microsoft udostepnia zestaw usług dla małego biznesu: Business Productivity Online Suite (Exchange Online dla obsługi poczty i kalendarza, SharePoint Online do współdzielenia dokumentów i portali, Office Communications Online – komunikator, czy Office Live Meeting dla konferencji wideo), a także odpowiedniki tych produktów dla rządu USA.
Ponadto, Dynamics CRM Online to oprogramowanie chmurowe dla średnich przedsiębiorstw, konkurujące z Oraclem i Salesforce, do śledzenia klientów i ich trendów zakupowych. Produkt jest wbudowany w MS Outlooka.
Microsoft Office 365 to chmurowe wersje MS Word, MS Excel i PowerPointa. Ceny wahają się od 4$ miesięcznie za Standard Edition do 20$ za Enterprise Edition.
W segmencie PaaS Microsoft uruchomił w 2010 roku platformę Azure, przeznaczoną dla przedsiębiorstw do budowania witryn webowych. Przykłady wykorzystania chmury obejmują też optymalizacje łańcucha dostaw dla sieci sklepów takich jak Carrefour czy Wal-Mart. Do budowania aplikacji do Azure można wykorzystać Visual Studio, popularne protokoły (SOAP, REST, XML) i języki programowania (Java, PHP, Ruby).
Relacyjne bazy danych w chmurze to Microsoft SQL Azure.
Systemy operacyjne używane w chmurach to Windows Serwer, a od 2012 także Linux.
Techniki wirtualizacji (Hyper-V) towarzyszą serwerowej linii Windowsów (są jego integralną częścią) począwszy od Windows Server 2008.
Microsoft w ramach wsparcia dla startupów oferuje 3-letnie zniżki dla prywatnych firm, które mają mniej niż 1 mln dolarów dochodu i istnieją mniej niż 3 lata na rynku.

Google

Według niektórych analityków, Google App Engine to druga wiodąca technologia chmurowa, zaraz po Amazonie. Jak powiedział rzecznik prasowy Google, w każdym tygodniu z chmury korzysta ponad 100 tys. klientów.
W zakresie SaaS mamy Google Apps (Calendar, Docs, Sites, Reader, Blogger, Picasa, AdWords), które na razie są darmowe ale zapowiada się że będą płatne 50$ za rok, oraz Google Apps for Business dla klientów biznesowych.
Google Cloud Connect (od lutego 2011) to plugin do MS Office, który pozwala zapisywać dokumenty MSOffice w chmurze jako dokumenty Google, zarządza wersjami dokumentu i pozwala na pracę zespołową wielu osób naraz nad tym samym dokumentem MS Office.
Google Cloud Print pozwala przedsiębiorstwom udostępnić drukarki w taki sposób, aby można było drukować ze smartfonu, tabletów, czy chromebooków.
W 2011 roku Google ogłosiło nową inicjatywę Cloud Robotics w porozumieniu z firmą Willow Garage. W jej ramach Google tworzy (opensource’owy) system operacyjny Robot Operating System dla robotów, pozwalający każdemu programować roboty w Javie. System ma umożliwiać wykorzystywanie smartfonów z Androidem, a sztuczna inteligencja robota ma działać w chmurze, a nie w samym robocie.
Google App Engine to chmura typu PaaS, pozwalająca każdemu budować aplikacje webowe korzystając z tych samych technologii co Google w swoich produktach. Google oferuje darmowe limity zasobów obliczeniowych (1 GB dysku, 5 mln odsłon strony miesięcznie, limit czasu procesora), a płaci się dopiero po ich przekroczeniu. Oprócz Google App Engine, które jest dla wszystkich, jest też Google App Engine for Business wspierające m.in. SQLowe bazy danych i SSL.
Google BigQuery pozwalają za pomocą REST i SQL wykonywać skomplikowane analizy i szukać trendów na dużych ilościach danych w chmurze na maszynach linuksowych.
10 grudnia 2012 roku nastąpiła awaria usługi g-mail, przy czym interesujące jest to że pociągnęło to za sobą awarię przeglądarki Google Chrome – co pokazuje że zaciera się różnica pomiędzy zasobami w chmurze a natywnymi aplikacjami u użytkowników.

Red Hat

Według niektórych badań, kluczowe dla klientów rozważających użycie chmur obliczeniowych jest istnienie otwartego API zapewniającego interoperacyjność.
Red Hat to pierwsza w historii firma open source obracająca kwotami rzędu miliarda dolarów. Głównymi klientami są przedsiębiorstwa, które modernizują swoje centra danych i przygotowują je na przetwarzanie chmurowe. Dla nich jest przeznaczona rodzina produktów Red Hat Cloud Foundations obejmująca wirtualizację (w oparciu o RHEV lub VMware ESX Server), zarządzanie chmurą, system operacyjny, middleware, narzędzia do planowania, a także podręczniki, konsultacje i kursy. Co więcej, Cloud Foundations można użyć nie tylko w prywatnym centrum danych, ale także certyfikowanych przez Red Hata chmurach publicznych, w tym Amazona.
Oferowana przez firmę dystrybucja Linuksa – Red Hat Enterprise Linux z rozbudowanym LDAPem uchodzi dziś za „system operacyjny z wyboru dla architektur prywatnych chmur obliczeniowych”. Szacuje się, że Linux obsługuje dziś 80% aplikacji chmurowych.
W 2011 roku Red Hat przejął firmę Gluster i od tej pory wykorzystuje jej opensource’ową technologię GlusterFS rozproszonego systemu plików.
JBoss Operations Network (JON) to produkt który powinien zainteresować chętnych do wdrażania javowej technologii JBoss w chmurach.

Chmura w pudełku

„Cloud in a Box” to „sklepowe” rozwiązania chmurowe oferowane przez Cisco, Della, IBMa i HP – albo w postaci szybko dającego się zainstalować i uruchomić oprogramowania, albo oprogramowania wraz ze sprzętem. Takie rozwiązania spotyka się z krytyką – niektórzy uważają że nie da się ich łatwo skalować.

Consumer Cloud Services

Acer wprowadził nową uslugę AcerCloud dostępną na wszystkich PCtach Acera – synchronizuje ona dane pomiędzy PCtem, smartfonami i tabletami. Podobnie robi Lenovo, Google i Apple.

VMware

Ciekawostką pokazaną przez inżynierów VMware jest maszyna wirtualna Androida hostowana na smartfonie z Androidem. Takie rozwiązanie może mieć ciekawe zastosowania np. do rozdzielenia środowisk do pracy i rozrywki.

HP, Oracle/Sun, Cisco, Acadia, Rackspace, GoGrid

Przetwarzanie w chmurze ma formować fundamenty przyszłości HP, ale firma nie zamierza rezygnować ze sprzedaży swoich serwerów oferując środowiska hybrydowe.
Jeszcze w 2008 roku CEO Oracla Larry Ellison stwierdził że cloud computing to tylko chwilowa moda. Dwa lata później jego wypowiedzi złagodniały: „Jeśli masz własne centrum danych, masz prywatną chmurę. Właściwie wszystko jest już przetwarzaniem w chmurze. Ludzie mówią że jestem przeciw przetwarzaniu w chmurze – jak mogę być przeciw czemuś co jest wszędzie?”
Oprogramowanie i sprzęt Oracla zasilają chmury molochów takich jak Amazon. Oracle wydaje się być „handlarzem bronią”.
W 2012 Oracle wszedł w obszar Big Data wypuszczając Oracle Big Data Appliance, zawierający narzędzia Hadoopowe z firmy Cloudera.
Cisco, którego routery mają 52% rynku przedsiębiorstw i 84% routerów dostępowych (ang. access routers), ogłosił w 2011 roku plany przejęcia firmy NewScale, kŧóra świadczy usługi chmurowe dla ponad 2 mln użytkowników, w tym 20% z listy Fortune 50, m.in. AT&T, American Express i Siemens.
Współczesne oferty chmurowe (zwłaszcza SaaS) są często wielowarstwowe, przy czym za poszczególne warstwy mogą odpowiadać różne firmy. Często w umowie zawartej z klientem nie ma niestety jasnych informacji o sposobie dochodzenia roszczeń i ustalania winnych w razie awarii w takich przypadkach.

Bezpieczeństwo i pozostałe zagadnienia

W 2012 roku wykradziono loginy i hasła usługi Dropbox, a wcześniej przez blisko 4 godziny wszystkie pliki wszystkich użytkowników przez pomyłkę były publicznie dostępne. Wprawdzie usługa jest przeznaczona dla użytkowników indywidualnych, a nie przedsiębiorstw, to spekuluje się że wielu pracowników korporacji korzystając z Dropboxa niejawnie „wynosi” pliki bez wiedzy swojego pracodawcy.
Powstają narzędzia Data Loss Prevention (DLP) zwane również Data Leak Protection, Information Loss Prevention i Extrusion Prevention, które mają zapobiec wyciekaniu ważnych danych. Opierają się one na tagowaniu plików, które tylko częściowo może być automatyzowane. Programowanie tego typu tworzą firmy takie jak Trend Micro, Symantec, Proofpoint, EMC i Zenprise.
Dla wielu organizacji najbardziej rozsądnym modelem wdrażania aplikacji w chmurze jest model hybrydowy, w którym dane wrażliwe (finansowe, osobowe i backupy) są trzymane w prywatnych centrach danych, a reszta przetwarzania zachodzi w publicznej chmurze.
Powstała organizacja Cloud Security Alliance (CSA), która zajmuje się standaryzacją rozwiązań bezpieczeństwa w chmurach obliczeniowych.
Inna organizacja o nazwie Cloud Trust Authority udostępnia usługi:

 • Identity Service – usługa która ma pozwolić autoryzować się jeden raz do wielu chmur różnych producentów (ang. federated single sign-on),
 • Compliance Profiling Service – pozwala porównywać wyniki wykonania benchmarków – opracowanych przez Cloud Security Alliance – na różnych chmurach.
Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Śledzik
 • Blip
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • MySpace
 • Wykop

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>