Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Wizualizacje danych (1)

Autor: Piotr Karpiuk o poniedziałek 24. Czerwiec 2013

Napotkane w Internecie przykłady co ciekawszych wizualizacji danych, wraz z krótkimi objaśnieniami:

BlackShoals – planetarium rynku papierów wartościowych.

Rynek papierów wartościowych przedstawiony jako animowane niebo pełne gwiazd. Każda gwiazda reprezentuje pojedynczą firmę handlową, migocze i pulsuje gdy jej akcje właśnie podlegają transakcji. Wielkość gwiazd i odległości między nimi odzwierciedlają pozycję rynkową firmy i powiązania finansowe między firmami.

Zmieniająca się społeczność online

Żółte wierzchołki reprezentują rdzeń sieci społecznej (komunikują się najczęściej). Czerwone są połączone z rdzeniem, ale komunikują się rzadziej. Niebieskie to „nowe klastry”, które właśnie się formują. Zielony kolor to „lurkerzy”, którzy jedynie obserwują i nic od siebie nie dają.

Wielkie grafy w przestrzeni hiperbolicznej. Struktury danych takie jak drzewa czy grafy mogą na kolejnych poziomach rozrastać się tak gwałtownie, że nie sposób ich pokazać na przestrzeni dwuwymiarowej. Można wtedy sięgnąć po Geometrię hiperboliczną, która oferuje „więcej przestrzeni” niż geometria euklidesowa.

Prosty interaktywny przykład. Klikając dwukrotnie w wierzchołek odkrywamy kolejne fragmenty grafu.

Kolejny przykład zastosowania przestrzeni hiperbolicznej: graficzna reprezentacja zawartości repozytorium CVS w opensource’owej aplikacji Walrus (Galeria innych przykładów)
Ludzie są ewolucyjnie przystosowani do szybkiego ogarniania wzrokiem drzew w lesie, więc może pokazywać drzewiaste struktury danych jako obiekty 3D możliwie najlepiej przypominające drzewa za oknem? Artykuł

Inne galerie

Galeria wielkich grafów

Biblioteki i narzędzia

Walrus
Aplikacja Javy na licencji GPL, do interaktywnego przedstawiania dużych grafów (miliony wierzchołków i więcej). Użytkownik musi dostarczyć własne drzewo rozpinające (ang. spanning tree) – szkielet w oparciu o który powstanie wizualizacja.
Gephi
Aplikacja do interaktywnej wizualizacji grafów (GPL, Windows, Linux, Mac OS X)
UbiGraph
Biblioteka do rysowania grafów, ze wsparciem dla języków Python, Ruby, PHP, Java, C/C++, Haskella i OCamla.
Lista narzędzi do wizualizacji danych
Large-scale RDF Graph Visualization Tools
NetworkViz
Lista opensource’owych bibliotek do rysowania grafów – różne języki programowania

Książki

Opracowania naukowe

Share and Enjoy:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Śledzik
  • Blip
  • Blogger.com
  • Gadu-Gadu Live
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>