Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Wizualizacje danych (5)

Autor: Piotr Karpiuk o środa 17. Lipiec 2013

IRC Arcs

Monitorowanie kanału IRC. Na poziomej osi rozmieszczeni są użytkownicy, a łuk między A i B oznacza że w swojej rozmowie A powoływał się na B. Łuki mają kierunek zgodnie z ruchem wskazówek zegara: górne łuki skierowane są od lewej do prawej, a dolne od prawej do lewej. Grubość łuku odpowiada ilości odwołań.

Visuwords

Interaktywne przeglądanie semantycznej sieci słów angielskich WordNet. Wpisujemy wybrane słowo i poznajemy słowa powiązane z nim wedle różnych relacji semantycznych (synonim, antonim, hiponim, meronim itp.). Można używać w charakterze tezaurusa.

Interaktywna prezentacja

Hierarchical Edge Bundles

Sposób na wizualizację złożonych grafów. Krawędzie są łączone w wiązki przedstawiane w postaci krzywych B-sklejanych (ang. B-spline curves), co redukuje bałagan na ekranie i ułatwia orientację.

Artykuł naukowy

ClusterBall: Visualizing Wikipedia

Wizualizacja 3-poziomowego poddrzewa drzewa kategorii angielskiej Wikipedii, począwszy od wskazanej kategorii. Wierzchołek pierwszego poziomu jest rysowany w centrum okręgu, wierzchołki drugiego poziomu wewnątrz okręgu, a trzeciego poziomu na obrzeżach. Kliknij rysunek aby powiększyć.

Więcej przykładów

ONEWORD

SMSy przysyłane przez widzów włoskiego programu telewizyjnego na bieżąco pokazywane były w postaci drzewa (wielkość czcionki odpowiada ilości SMSów o danej treści).

Web Trend Map 2007

Mapa londyńskiego metra sporządzona w 1930 roku przez Harrego Becka to klasyka w świecie infografik – świetny przykład mapy w której zrezygnowano z dokładności odwzorowania topograficznego na rzecz czytelności i przydatności dla odbiorców (pasażerów). Od tej pory aż po dziś dzień mapy systemów transportowych wzorują się na tym podejściu i są poddawane rozmaitym interpretacjom. W 2007 roku czytelnicy japońskiego magazynu mogli zobaczyć diagram przedstawiający trendy w sieci WWW (najważniejsze witryny webowe na świecie), luźno wzorowany na mapie tokijskiego metra. Kolor linii oznacza tematykę, np. stacje na linii zielonej to witryny poświęcone omawianiu najnowszych wydarzeń na świecie, na fioletowej – muzyka, itp. Linia czarna łączy największe witryny. Oczywiście są stacje, które leżą na przecięciu kilku linii, jak to w metrze bywa. Kliknij rysunek aby powiększyć.

Więcej szczegółów

Internet Map

Mapa połączeń internetowych między poszczególnymi miastami na świecie. Intensywność krawędzi odzwierciedla liczbę połączeń. Kliknij rysunek aby powiększyć.

Więcej szczegółów

Anymails

Wyobraź sobie maile w swojej skrzynce pocztowej jako robactwo łażące po stole. Rodzaj i kolor robaka oznacza kategorię maila (rodzina, szkoła, praca, spam itp.), wielkość i przezroczystość robaka mają związek z długością zalegania maila w skrzynce. Robaki odpowiadające nieprzeczytanym mailom poruszają się wyraźnie szybciej. Mail na który odpowiedziałeś porusza się wolno i nie ma włosków. Warto obejrzeć wideo (YouTube).

Video 1, Video 2

Share and Enjoy:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Śledzik
  • Blip
  • Blogger.com
  • Gadu-Gadu Live
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>