Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Amazon Mechanical Turk

Autor: Piotr Karpiuk o sobota 27. Lipiec 2013

Pomimo oszałamiającego rozwoju technologii IT, wciąż istnieje wiele względnie prostych zadań ciągle jeszcze niewykonalnych dla komputerów. Rozważmy np. tłumaczenie fragmentu tekstu, transkrypcję podkastów, ustalanie wykonawcy płyty CD, tagowanie obrazków, czy wykrywanie obrazków zawierających treści niedozwolone (np. pornografia dziecięca).

Usługa Amazon Mechanical Turk wykorzystuje mechanizm crowdsourcingu, czyli zlecania wszystkim chętnym ludziom zadań przez Internet i odbierania przez Internet wyników. Typowe mikrozadanie, zwane również HIT (ang. Human Intelligence Task) jest krótkie, proste i za jego wykonanie zleceniobiorca otrzymuje od 1 centa do 10 dolarów, przy czym pośrednik Amazon potrąca 10% tej kwoty dla siebie.

O popularności usługi świadczy fakt, że obecnie dostępnych jest 200 tysięcy wolnych zadań, a społeczność zleceniobiorców liczy sobie pół miliona ludzi w 190 krajach, głównie w USA (przede wszystkim białe, młode kobiety o wykształceniu nieco wyższym niż przeciętne). Niestety póki co zleceniodawcami (ang. requesters) mogą być tylko obywatle USA, ale zleceniobiorcy (ang. workers, turkers) są rozsiani po całym świecie (patrz mapa).

Zlecając zadanie, można oczekiwać od zleceniobiorcy określonych kwalifikacji, które określa się wykonując przygotowany test lub benchmark („najpierw proszę wykonać te prostsze zadania, zobaczymy jak Pani/Panu pójdzie”). Ponadto, każdy zleceniobiorca kreuje swoją reputację, wyrażaną liczbą wykonanych poprawnie zleceń. Najlepsi pracownicy otrzymują wyróżniający tytuł Master (obecnie tylko w kategoriach Kategoryzacja Danych i Moderacja Fotografii).

Usługa wystartowała w 2005 roku i – jak zwykle w przypadku Amazona – firma chciała za jej pomocą rozwiązać przede wszystkim własne problemy – szukano chętnych do wykrywania duplikatów opisów sprzedawanych produktów na witrynie WWW. Dzisiaj typowe zadania to – oprócz wymienionych wcześniej – opisywanie produktów, pisanie komentarzy (reklam) w serwisach społecznościowych, klikanie „Lubię to” na Facebooku, a także przeprowadzanie badań (np. ankiet). Wykorzystywano też usługę do poszukiwania ludzi, m.in. Steve Fossetta – dane z satelity zostały podzielone na sektory po kilkadziesiąt metrów kwadratowych, zleceniobiorcy proszeni byli o oznaczanie sektorów które wydają się zawierać „obce obiekty” przypominające fragmenty rozbitego samolotu.

Zleceniodawca może opublikować prośbę o wykonanie zadania za pomocą serwisu WWW, ale ma też do dyspozycji API, które pozwala zlecić zadanie, wyciągnąć odpowiedź i zatwierdzić ją lub odrzucić. Zlecając zadanie można się posługiwać szablonami, co znacząco przyspiesza proces.

Nazwa usługi Amazona nawiązuje do Mechanicznego Turka, XVIII-wiecznej maszyny grającej w szachy, która okazała się oszustwem (wewnątrz ukryty był człowiek ze świecą). W zasadzie pomysł na usługę Amazona bardzo przypomina zarzucony serwis Google Answers, ale jest bardziej ogólny.

Pojawiają się oczywiście próby oszustw, zarówno ze strony zleceniodawców (odrzucanie wyników, aby nie płacić), jak i zleceniobiorców (programiści wykonali wiele rozszerzeń do przeglądarek ułatwiających wykonywanie HITów, aczkolwiek Amazon oficjalnie potępia próby automatyzowania zadań w 100% i usuwa konta użytkowników podejrzewanych o takie machlojki). Amazon nie rości sobie prawa do monitorowania transakcji i zwykle przekierowuje pretensje i roszczenia do zleceniodawcy.

Z racji tego że zadania są mocno powtarzalne, a płace niskie (przeciętny zysk osoby wykonującej jedno mikrozadanie za drugim to ok. 1$ na godzinę), pojawiają się głosy o „cyfrowym wyzysku”. Zleceniobiorcy nie muszą się tu przejmować takimi zagadnieniami jak nadgodziny, płaca minimalna czy świadczenia socjalne, ale też nikt przecież do wykonywania takiej pracy nie jest przymuszany.

Źródło: Wikipedia (EN)

Share and Enjoy:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Śledzik
  • Blip
  • Blogger.com
  • Gadu-Gadu Live
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>