Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Diagram strumieniowy

Autor: Piotr Karpiuk o czwartek 1. sierpień 2013

Jak ludzie spędzają czas, w zależności od płci, rasy, wieku, zatrudnienia, wykształcenia i ilości posiadanych dzieci. Wykres interaktywny – kliknij aby się pobawić.

Jak twierdzi Andy Kirk, autor bloga Visualizing Data, wizualizacja danych jest problemem optymalizacyjnym. Chodzi o to aby w efektywny sposób zakomunikować wgląd w pewne dane pamiętając o wrażeniach estetycznych i zaangażowaniu odbiorcy. Diagram strumieniowy (ang. streamgraph) jest przykładem nowoczesnego podejścia do zagadnienia prezentowania dużych ilości danych masowemu odbiorcy.

Pionierami tego rodzaju diagramów są panie S.Havre, B.Hetzler i L.Nowell, które w 2000 roku postawiły sobie za cel w przejrzysty sposób zwizualizować przemówienia Fidela Castro (swoją technikę nazwały ThemeRiver).
Właściwa moda na diagramy strumieniowe nastała po opublikowaniu przez L.Byrona w 2008 roku diagramu trendów muzycznych na portalu last.fm (kliknij poniższe zdjęcie, aby obejrzeć diagram dokładniej).


a zwłaszcza po opublikowaniu w tym samym roku w New York Timesie diagramu pokazującego sukcesy finansowe poszczególnych filmów w okresie ostatnich 20 lat (kliknij obrazek aby zobaczyć wersję interaktywną – po najechaniu kursorem myszki na film można przeczytać szczegóły, warto też rzucić okiem na pionową wersję statyczną):

Od tej pory diagramy tego rodzaju służą do prezentowania tematyki wystąpień polityków:


tematyki wypowiedzi 100 najbardziej wpływowych osób na Twitterze:

czy streszczania książek:

Inne przykłady: Historia filmu, wizyty na witrynach hazardowych w poszczególnych krajach świata, popularność imion niemowląt w USA na przestrzeni lat.

Krytyka

Pomimo pewnej atrakcyjności takiej formy prezentacji, wytyka się również kilka jej wad. Sporo odbiorców ma tendencję do poszukiwania na siłę w takich diagramach osi poziomej i podziału wykresu na część położoną nad tą osią („wartości dodatnie”) i pod („ujemne”), co często ma się nijak do zamiarów twórcy diagramu.

Kolejna sprawa to fakt, że ludzie mają ogólnie problem z właściwą interpretacją linii zakrzywionych takich jakie występują w diagramach strumieniowych. Bardzo wyraźnie pokazał to zagadnienie W.Cleveland w swojej książce Graphical Perception: Theory, Experimentation, and Application to the Development of Graphical Methods:

Na powyższym rysunku po lewej stronie mamy wykresy składające się z dwóch krzywych, a po prawej stronie odpowiadające im wykresy pokazujące różnice w odległości pomiędzy krzywymi. Do pewnego stopnia można zaradzić temu problemowi oferując odbiorcy interaktywne usprawnienia w rodzaju linii siatki czy lupę (ang. zoom).

Narzędzia

Programista, który chciałby użyć diagramu strumieniowego na swoich witrynach nie musi na szczęście kodować wszystkiego samemu. Taki typ diagramu można otrzymać w bibliotekach D3, Protovis lub StreamGraph Generator. Jeśli jednak żadna nie przypadnie do gustu i nie pozostanie nic innego jak napisać wszystko od zera, warto sięgnąć do 8-stronicowego artykułu Stacked Graphs – Geometry & Aesthetics gdzie omówiono podstawy teoretyczne tworzenia takich diagramów (w tym m.in. jak kolorować i porządkować poszczególne warstwy).

Share and Enjoy:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Śledzik
  • Blip
  • Blogger.com
  • Gadu-Gadu Live
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>