Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Infografiki

Autor: Piotr Karpiuk o środa 23. Październik 2013

Pojawiła się na polskim rynku wydawniczym książka Infografiki. Praktyczne zastosowania w biznesie M.Smiciklas, Helion 2014.

Jest tu trochę sympatycznej agitacji za infografikami, choć treść książki nieco mnie rozczarowała. Autor nie zwrócił uwagi na coś takiego jak infografiki interaktywne, patrz np. Co Amerykanie robili przez ostatnie 150 lat.

Infografiki, to inaczej „grafiki objaśniające”. Jest to obecnie jedna z najefektywniejszych form przekazywania treści (zwłaszcza statystyk i wyników badań) z wykorzystaniem serwisów społecznościowych takich jak Wykop, czy Facebook.

Aby zwiększyć siłę przekazu, coraz częściej sięga się do komiksu, który łącząc informację z rozrywką powoli staje się pełnoprawnym środkiem komunikacji biznesowej i pozwala budować świadomość marki.

Innym godnym uwagi trendem jest CV w postaci infografiki. Powstają nawet do tego darmowe narzędzia online, takie jak re.vu.

Niestety wygląda na to że nie ma wartościowych, darmowych narzędzi pozwalających szybko tworzyć infografiki przez ludzi o niezbyt wyrobionym guście plastycznym. Najczęściej używane w tym celu narzędzia to Word SmartArt (funkcja wbudowana w Microsoft Word), Microsoft Visio i Microsoft Publisher. Wygląda więc na to, że dobre infografiki owszem, przyciągają wzrok odbiorców, ale wymagają świetnego zrozumienia danych, dużo pracy i umiejętności plastycznych.


Poniżej linki do kilku co ciekawszych witryn WWW wspomnianych w książce:

Inspiracje

Alltop
Najnowsze artykuły z najlepszych witryn i blogów o tematyce infograficznej, znany jako „wystawka kioskowa Internetu” – treści infograficzne z całej sieci w jednym miejscu
Cool Infographics
Jedna z najpopularniejszych witryn z zakresu projektowania informacji. Można tu znaleźć obszerny przegląd wizualizacji danych i infografik z różnych źródeł, m.in. sieci, czasopism i gazet.
Daily Infographic
Zespół Daily Infographic przeszukuje sieć w poszukiwaniu najlepszych infografik i wizualizacji. Zbiera najciekawsze przykłady i publikuje po jednym codziennie od poniedziałku do piątku.
Fast Company
Twórcy tego działu czasopisma „Fast Company” słyną z obiektywnego komentowania publikowanych infografik
Flowing Data
Ukazuje, jak badacze, naukowcy i designerzy przedstawiają szerszej publice sens otaczających nas danych przy użyciu wizualizacji.
Info Graphics @Flickr
Info Graphics jest jedną z największych na Flickrze grup poświęconych wizualizacji informacji. Można w niej znaleźć prawie 6 tysięcy infografik z całego świata, zadawać pytania, komentować oraz przeszukiwać zbiory według kategorii lub tematyki
Infographics @Pinterest
Pinterest jest wirtualną gazetką ścienną do dzielenia się obrazami. Użytkownicy przybijają (ang. pin) obrazy z odwiedzanych stron, tworząc kolekcje zwane tablicami.
Inne kolekcje: David Armano, Joe Chernov, JESS3, Randy Krum.
Visual.ly
Jedna z największych internetowych społeczności związanych z infografikami i wizualizacją danych. Archiwum najlepszych infografik w Internecie. Możesz tu publikować własne prace i otrzymywać komentarze od innych. Ponadto portal ostatnio wprowadził możliwość tworzenia infografik z gotowych szablonów w oparciu o publicznie dostępne dane z Facebooka i Twittera.

Narzędzia

Chartle
Prosta w użyciu internetowa aplikacja wizualizacyjna, pozwalająca na tworzenie różnorakich wykresów, grafów, diagramów, map, wskaźników, osi czasu i innego rodzaju grafik. Daje także możliwość zapisywania, publikowania i osadzania wizualizacji.
draw.io
Aplikacja online do tworzenia diagramów, którą często porównuje się do Microsoft Visio. Do dyspozycji ponad 70 kategorii kształtów, ikon i clipartów. Infografiki można tworzyć, zapisywać i drukować.
Word SmartArt
SmartArt jest funkcją graficzną wbudowaną w Microsoft Word. Oferuje szereg szablonów pozwalających na tworzenie infografik w szybki i prosty sposób: listy, procesy, hierarchie, cykle, relacje, matryce i piramidy. Można dostosowywać fonty, kolory, styl i efekty.
Share and Enjoy:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Śledzik
  • Blip
  • Blogger.com
  • Gadu-Gadu Live
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>