Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Popularne systemy plików w Linuksie

Autor: Piotr Karpiuk o środa 10. Wrzesień 2014

Zastosowanie macierzy RAID z wieloma dyskami zamiast jednego i wybór dysku SSD zamiast HDD mają znacznie większy wpływ na wydajność operacji wejścia/wyjścia niż wybór systemu plików.

W przypadku systemów plików z księgowaniem dobrym pomysłem jest umieszczenie dziennika na osobnym dysku, najlepiej SSD.

Ext3

Wstecznie kompatybilny z Ext2, ale odróżnia go księgowanie, które pozwala uniknąć długotrwałej weryfikacji spójności systemu plików po awarii (z wyjątkiem awarii dysku). Ponadto na dyskach HDD Ext3 jest szybszy, ponieważ księgowanie optymalizuje ruch głowicy dysku.

Wady to bardzo powolna weryfikacja dużych dysków, oraz ograniczenia (2 TB dla pliku, 16 TB dla całego systemu plików, 32 tysięcy katalogów).

Ext4

Wstecznie kompatybilny z Ext3 i Ext2, tradycyjne mapowanie bloków zostało zastąpione ciągłymi obszarami (do 128 MB), co ma ogromny wpływ na wydajność przy operacjach na dużych plikach. Obsługa opóźnionej alokacji pozwala systemowi nie alokować bloków przed zapisaniem danych na dysk, co minimalizuje fragmentację, ponieważ alokacja może się opierać na faktycznym rozmiarze plików. Weryfikacja systemu plików przebiega szybciej, ponieważ Ext4 potrafi pominąć niealokowane bloki.

BTRFS

Według niektórych rodzina Ext to „technologia z lat 70.”. BTRFS (wym. batter ef es) jest często uważany za odpowiednik ZFS-a Oracle’a, tym bardziej że został stworzony przez byłego pracownika Oracle. Od lata 2012 roku BTRFS jest oficjalnie wspieranym komponentem systemu w dystrybucjach SLES 11+ i Oracle Enterprise Linux 5+.

BTRFS to nowoczesny system plików, oferujący funkcje kopiowania przy zapisie (ang. copy on write), migawki, klonowanie wolumenów, usuwanie duplikatów metodami zewnętrznymi (ang. out-of-band deduplication), z obsługą RAID, automatycznym tworzeniem sum kontrolnych, automatycznym znajdywaniem i naprawą błędów dzięki redundancji (ang. self-healing). Ma wbudowany menedżer wolumenów i świetnie radzi sobie z dyskami SSD. W przyszłości mają się pojawić dodatkowe funkcje, takie jak wewnętrzne automatyczne usuwanie duplikatów (ang. in-band deduplication), czy szyfrowanie.

Główna wada BTRFS to świeżość projektu, co przekłada się na jego stabilność.

XFS

XFS to 64-bitowy, stabilny i dojrzały system plików z księgowaniem, powstały z inicjatywy Silicon Graphics na potrzeby systemu IRIX. 64-bitowy, co oznacza że potrafi obsługiwać eksabajty danych, co ma znaczenie w dużych centrach danych. Zapewnia spójność dzięki księgowaniu metadanych i optymalnie wykorzystuje możliwości systemów wieloprocesorowych/wielordzeniowych.

Podsumowanie

Nazwa BTRFS Ext3 Ext4 XFS
Rok powstania 2007 1998 2006 1994
Pierwotny system Linux Linux Linux IRIX
Ograniczenia
Nazwa pliku 255 B 255 B 255 B 255 B
Rozmiar pliku (bloki 4K) 8 EB (ograniczenie jądra) 2 TB 16 TB 8 EB
Rozmiar wolumenu 16 EB 16 TB 1 EB 16 EB
Funkcje
Dowiązania twarde + + + +
Dowiązania symboliczne + + + +
Księgowanie metadanych + + +
Migawki +
Klonowanie +
Szyfrowanie
Kompresja +
Deduplikacja +
Zintegrowany LVM +
Zmiana rozmiaru online + tylko powiększenie tylko powiększenie tylko powiększenie
Zmiana rozmiaru offline + +
Alokacja ciągłych obszarów + + +
Opóźniona alokacja + + +
Share and Enjoy:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Śledzik
  • Blip
  • Blogger.com
  • Gadu-Gadu Live
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>