Wizualizacja danych
Blogi
Narzędzia
- Datavisualization.ch
- Galeria różnych narzędzi do wizualizacji danych
- Geo Commons
- Darmowa platforma do prezentowania własnych danych na mapie
- Gephi
- Otwarte narzędzie do wizualizacji grafów (Windows/Linux/Mac OS X)
- ggplot2
- Pakiet do wizualizacji danych dla środowiska statystycznego R
- Circos
- Chyba najbardziej zaawansowane oprogramowanie do szeroko rozumianej wizualizacji skomplikowanych zbiorów danych na okręgu i w kole (GPL, Linux, w ostateczności Windows)
- Tulip
- Środowisko do wizualizacji danych relacyjnych (GPL, C++, Linux/Windows)
- GraphViz
- zestaw narzędzi do wizualizacji grafów na podstawie opisu w pliku tekstowym (GPL, Linux/Windows)
- Processing
- Język programowania i środowisko IDE zaprojektowane specjalnie z myślą o tworzeniu wizualizacji danych (zaimplementowane w Javie)
Biblioteki przeglądarkowe
Proste wykresy
- Data Wrapper
- Usługa webowa pozwalająca załadować własne dane i szybko wygenerować wykres (interaktywny w nowszych przeglądarkach, statyczny obrazek w starych) który możesz opublikować lub zagnieździć na własnej witrynie. Pierwotnie aplikacja powstała z myślą dla dziennikarzy, ale jest użyteczna dla wszystkich. Możesz także ściągnąć kod źródłowy projektu i uruchomić go na własnym serwerze.
- Flot
- Plugin do popularnej biblioteki jQuery, wykorzystujący HTML5 Canvas i wspierający również starsze przeglądarki aż do MSIE 6 włącznie. Jest prosty w użyciu, ale udostępnia tylko proste typy wykresów (punkty, linie, słupki i wielokąty).
- Google Chart Tools
- Można użyć do generowania kilku standardowych rodzajów wykresów, ze wsparciem dla starych wersji MSIE. Biblioteka wyewoluowała ze wcześniejszej Image Charts API.
- gRaphaël
- Bazuje na bibliotece Raphaël (patrz dalej), wspiera starsze przeglądarki, jest bardziej elastyczna niż Flot i niektórzy uważają że ładniejsza.
- Highcharts JS
- Wykorzystuje SVG dla nowszych przeglądarek i VML dla starszych przeglądarek Microsoftu. Darmowa tylko dla niekomercyjnych zastosowań.
- JavaScript InfoVis Toolkit
- Zawiera dużo przykładów, ale dokumentacja jest dość techniczna. Dużo wstępnie skonfigurowanych stylów, ale kwestia wsparcia dla starszych przeglądarek jest niejasna.
- jqPlot
- Plugin do jQuery, do generowania bardzo prostych wykresów. Wspiera MSIE od wersji 7 wzwyż.
- jQuery Sparklines
- Kolejny plugin jQuery do generowania małych wykresików (ang. sparklines) osadzonych w treści tekstowej. Wspiera również starsze przeglądarki.
- Peity
- Plugin do jQuery, również do generowania małych, zgrabnych wykresiczków.
- Timeline.js
- Biblioteka do generowania interaktywnych wykresów czasowych (ang. timeline). Wystarczy wyklikać ustawienia, a kod wygeneruje się sam. Nie ma zbyt wielkich możliwości, wspiera MSIE 8+.
- YUI Charts
- Moduł wykresowy od Yahoo!, wsparcie dla wielu przeglądarek.
Wizualizacje grafów
- Arbor.js
- Plugin do jQuery, wykorzystuje HTML5 canvas (więc działa tylko w nowszych przeglądarkach, w szczególności MSIE 9+).
- Sigma.js
- Wykorzystuje HTML5 canvas, jest bardzo mała i lekka.
Geomapowanie
- Kartograph
- Biblioteka w wersji JavaScript oraz Python, do rysowania przepięknych wektorowych map, ze wspaniałymi przykładami. Działa z MSIE 7+.
- Leaflet
- Biblioteka dla map kafelkowych, z płynną interakcją zarówno na komputerach stacjonarnych jak i urządzeniach mobilnych, z możliwością rysowania wektorowych figur. MSIE 6+, najlepiej 7+.
- Modest Maps
- Stare, ale dobre. Dziadek wszystkich bibliotek do kafelkowych map, zastąpiony później przez Polymaps (patrz niżej), ale wiele osób wciąż lubi tę bibliotekę ponieważ jest mała i działa ze starymi przeglądarkami. Istnieje adaptacja biblioteki dla ActionScriptu, Processing, Pythona, PHP, itp.
- Polymaps
- Następca Modest Maps, wykorzystuje SVG i w związku z tym działa tylko na nowszych przeglądarkach.
Prawie od zera
Wymienione w tym dziale biblioteki, podobnie jak D3, udostępniają metody wizualizowania danych bez predefiniowanych szablonów. Jeśli lubisz mieć dużo kontroli nad ostatecznym wynikiem, warto się przyjrzeć.
- D3.js
- Wyrafinowana biblioteka do tworzenia wizualizacji w nowoczesnych przeglądarkach WWW, pozwala na bezpośrednią manipulację drzewem DOM
- Processing.js
- JavaScriptowa implementacja języka programowania Processing (tradycyjnie zaimplementowanego w Javie), przeznaczonego dla artystów i projektantów. Wykorzystuje HTML5 canvas, więc obsługuje tylko nowsze przeglądarki.
- Paper.js
- Narzędzie do renderowania grafiki wektorowej na HTML5 canvas.
- Raphaël
- Kolejna biblioteka do rysowania grafiki wektorowej, popularna z powodu przyjaznej składni i wsparcia dla starszych przeglądarek.
3D
- PhiloGL
- Środowisko WebGL.
- Three.js
- Biblioteka do generowania scen 3D, stworzona przez Google Data Team. Mógłbyś spędzić cały dzień na eksplorowaniu przykładów użycia umieszczonych na tej witrynie.
Narzędzia zbudowane na D3
- Crossfilter
- Biblioteka która za cel przyjmuje przedstawianie dużych, wieloczynnikowych zbiorów danych w małym oknie przeglądarki internetowej.
- Cubism
- Plugin D3 do wizualizacji danych czasowych
- Dashku
- Narzędzie online do tworzenia kokpitów (ang. dashboard) podsumowujących dane, oraz stosownych widżetów
- dc.js
- „dc” to skrót od dimensional charting, ponieważ biblioteka stawia sobie za cel badanie dużych, wielowymiarowych zbiorów danych
- NVD3
- Pozwala tworzyć wykresy przy użyciu mniejszej ilości kodu niż przy wykorzystaniu D3
- Polychart.js
- Biblioteka do wykresów, darmowa tylko do użycia niekomercyjnego.
- Rickshaw
- Zestaw narzędzi do wyświetlania serii danych czasowych.
- Tributary
- Narzędzie do eksperymentowania z kodem wykorzystującym D3.