Scott Tiger Tech Blog

Blog technologiczny firmy Scott Tiger S.A.

Wizualizacja danych

Blogi

Chart Porn
Flowing Data
Infosthetics
Visualising Data

Narzędzia

Datavisualization.ch
Galeria różnych narzędzi do wizualizacji danych
Geo Commons
Darmowa platforma do prezentowania własnych danych na mapie
Gephi
Otwarte narzędzie do wizualizacji grafów (Windows/Linux/Mac OS X)
ggplot2
Pakiet do wizualizacji danych dla środowiska statystycznego R
Circos
Chyba najbardziej zaawansowane oprogramowanie do szeroko rozumianej wizualizacji skomplikowanych zbiorów danych na okręgu i w kole (GPL, Linux, w ostateczności Windows)
Tulip
Środowisko do wizualizacji danych relacyjnych (GPL, C++, Linux/Windows)
GraphViz
zestaw narzędzi do wizualizacji grafów na podstawie opisu w pliku tekstowym (GPL, Linux/Windows)
Processing
Język programowania i środowisko IDE zaprojektowane specjalnie z myślą o tworzeniu wizualizacji danych (zaimplementowane w Javie)

Biblioteki przeglądarkowe

Proste wykresy

Data Wrapper
Usługa webowa pozwalająca załadować własne dane i szybko wygenerować wykres (interaktywny w nowszych przeglądarkach, statyczny obrazek w starych) który możesz opublikować lub zagnieździć na własnej witrynie. Pierwotnie aplikacja powstała z myślą dla dziennikarzy, ale jest użyteczna dla wszystkich. Możesz także ściągnąć kod źródłowy projektu i uruchomić go na własnym serwerze.
Flot
Plugin do popularnej biblioteki jQuery, wykorzystujący HTML5 Canvas i wspierający również starsze przeglądarki aż do MSIE 6 włącznie. Jest prosty w użyciu, ale udostępnia tylko proste typy wykresów (punkty, linie, słupki i wielokąty).
Google Chart Tools
Można użyć do generowania kilku standardowych rodzajów wykresów, ze wsparciem dla starych wersji MSIE. Biblioteka wyewoluowała ze wcześniejszej Image Charts API.
gRaphaël
Bazuje na bibliotece Raphaël (patrz dalej), wspiera starsze przeglądarki, jest bardziej elastyczna niż Flot i niektórzy uważają że ładniejsza.
Highcharts JS
Wykorzystuje SVG dla nowszych przeglądarek i VML dla starszych przeglądarek Microsoftu. Darmowa tylko dla niekomercyjnych zastosowań.
JavaScript InfoVis Toolkit
Zawiera dużo przykładów, ale dokumentacja jest dość techniczna. Dużo wstępnie skonfigurowanych stylów, ale kwestia wsparcia dla starszych przeglądarek jest niejasna.
jqPlot
Plugin do jQuery, do generowania bardzo prostych wykresów. Wspiera MSIE od wersji 7 wzwyż.
jQuery Sparklines
Kolejny plugin jQuery do generowania małych wykresików (ang. sparklines) osadzonych w treści tekstowej. Wspiera również starsze przeglądarki.
Peity
Plugin do jQuery, również do generowania małych, zgrabnych wykresiczków.
Timeline.js
Biblioteka do generowania interaktywnych wykresów czasowych (ang. timeline). Wystarczy wyklikać ustawienia, a kod wygeneruje się sam. Nie ma zbyt wielkich możliwości, wspiera MSIE 8+.
YUI Charts
Moduł wykresowy od Yahoo!, wsparcie dla wielu przeglądarek.

Wizualizacje grafów

Arbor.js
Plugin do jQuery, wykorzystuje HTML5 canvas (więc działa tylko w nowszych przeglądarkach, w szczególności MSIE 9+).
Sigma.js
Wykorzystuje HTML5 canvas, jest bardzo mała i lekka.

Geomapowanie

Kartograph
Biblioteka w wersji JavaScript oraz Python, do rysowania przepięknych wektorowych map, ze wspaniałymi przykładami. Działa z MSIE 7+.
Leaflet
Biblioteka dla map kafelkowych, z płynną interakcją zarówno na komputerach stacjonarnych jak i urządzeniach mobilnych, z możliwością rysowania wektorowych figur. MSIE 6+, najlepiej 7+.
Modest Maps
Stare, ale dobre. Dziadek wszystkich bibliotek do kafelkowych map, zastąpiony później przez Polymaps (patrz niżej), ale wiele osób wciąż lubi tę bibliotekę ponieważ jest mała i działa ze starymi przeglądarkami. Istnieje adaptacja biblioteki dla ActionScriptu, Processing, Pythona, PHP, itp.
Polymaps
Następca Modest Maps, wykorzystuje SVG i w związku z tym działa tylko na nowszych przeglądarkach.

Prawie od zera

Wymienione w tym dziale biblioteki, podobnie jak D3, udostępniają metody wizualizowania danych bez predefiniowanych szablonów. Jeśli lubisz mieć dużo kontroli nad ostatecznym wynikiem, warto się przyjrzeć.

D3.js
Wyrafinowana biblioteka do tworzenia wizualizacji w nowoczesnych przeglądarkach WWW, pozwala na bezpośrednią manipulację drzewem DOM
Processing.js
JavaScriptowa implementacja języka programowania Processing (tradycyjnie zaimplementowanego w Javie), przeznaczonego dla artystów i projektantów. Wykorzystuje HTML5 canvas, więc obsługuje tylko nowsze przeglądarki.
Paper.js
Narzędzie do renderowania grafiki wektorowej na HTML5 canvas.
Raphaël
Kolejna biblioteka do rysowania grafiki wektorowej, popularna z powodu przyjaznej składni i wsparcia dla starszych przeglądarek.

3D

PhiloGL
Środowisko WebGL.
Three.js
Biblioteka do generowania scen 3D, stworzona przez Google Data Team. Mógłbyś spędzić cały dzień na eksplorowaniu przykładów użycia umieszczonych na tej witrynie.

Narzędzia zbudowane na D3

Crossfilter
Biblioteka która za cel przyjmuje przedstawianie dużych, wieloczynnikowych zbiorów danych w małym oknie przeglądarki internetowej.
Cubism
Plugin D3 do wizualizacji danych czasowych
Dashku
Narzędzie online do tworzenia kokpitów (ang. dashboard) podsumowujących dane, oraz stosownych widżetów
dc.js
„dc” to skrót od dimensional charting, ponieważ biblioteka stawia sobie za cel badanie dużych, wielowymiarowych zbiorów danych
NVD3
Pozwala tworzyć wykresy przy użyciu mniejszej ilości kodu niż przy wykorzystaniu D3
Polychart.js
Biblioteka do wykresów, darmowa tylko do użycia niekomercyjnego.
Rickshaw
Zestaw narzędzi do wyświetlania serii danych czasowych.
Tributary
Narzędzie do eksperymentowania z kodem wykorzystującym D3.
Share and Enjoy:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Śledzik
  • Blip
  • Blogger.com
  • Gadu-Gadu Live
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>